Kadınların Fikir Kütüphanesi.

Anne Sütü Nasıl Artırılır?

0

Anne Sütü Nasıl Artırılır?

Anne sütü bebek için elzemdir ve sağlıklı gelişip büyüyebilmesi için gereklidir. Anne ile bebek arasındaki bağı güçlendiren ve bebek için sayısız faydası bulunan anne sütü doğumla birlikte üretilmeye başlar ancak yeterli ve içeriği kuvvetli bir anne sütü için annelerin yapması gerekenler var. Dr. Fevzi Özgönül, anne sütünü artırmanın yollarına dai merak edilenleri anlattı.

Anne  sütü  sağlıklı bir yaşam için oldukça önemli… Anne sütünün bazı durumlarda az olması ise aileleri oldukça tedirgin ediyor. Özellikle erken doğumda gerçekleşen doğumlarda yoğun bakımda bulunan bebekler annelerinden uzakta kalıyor ve anne sütünü yeterince alamıyor. Anne sütünün bebek için ne derece önemli olduğu artık herkes tarafından bilinmekte ve bu konuda anneler uyarılmaktadır. Bu kadar önemli bir gıdaya bebeğin ulaşabilmesi için annenin de anne sütü üretmesi gerekir. Peki, annenin yeterince anne sütü üretmesi için dikkat edilmesi gerekenler nelerdir biliyor muyuz?

Stres anne sütünü azaltıyor

Anne sütünün kesilmesinde ya da azalmasında en büyük etken strestir. Yeni doğum yapmış, henüz hormonları tam dengelenmemiş bir anneyi en çok etkileyen aile içi strestir. Anneanne, babaanne çekişmeleri, gelip giden misafirler, bebeğin sürekli olarak ziyaret edilmesi dinlenme ihtiyacı olan bir anneyi en çok strese sokan nedenlerdir. Tüm aile bireyleri tarafından yeni doğan bebeğin ziyareti haklı gibi görünse de, esas hak anne ve bebeğin sessiz bir ortamda tek başlarına bu süreci atlatmalarıdır. Rekabet ortamı yaratılmadan aile büyükleri tarafından bebeğin anne dışındaki alt değiştirmek, gazının çıkarılması uyutulması gibi ihtiyaçları sessiz ve sakin şekilde karşılanmalı, özellikle anne ve bebeğin bulunduğu ortamda çok kalabalık ziya- ret gerçekleştirilmemelidir.

Düzenli ve doğru emzirme şart!

İlginizi Çekebilir

Annenin bebeği  emzirirken  bazı kurallara uyması da anne sütünün verimliliği ve çoğalmasında etkilidir. Emzirme aslında sadece bebeğin beslenmesini değil, aynı zamanda bebek ile anne arasında bir iletişimin de gerçekleşmesini sağlar. Bazı araştırmalar bebeğin ishal ya da kabızlık durumlarında anne sütünün içeriğinin değiştiğini kanıtlamıştır. Bu da anne ile bebek arasında emzirme sırasında bir bilgi alışverişi olduğunu kanıtlıyor. Düzenli ve ritmik emzirme bu nedenle de çok önemlidir. İlk günler iki saatte bir emzirmek bu iletişimin daha sağlıklı olmasını ve anne sütünün üretimini artırır. Ayrıca anne bebeğini emzirirken tek meme  olarak emzirmelidir, çünkü ilk emzirme sırasında daha sıvı olan süt önce emilir, emme devam ederse doyurucu olana ve daha yağlı bölüm emilmeye başlanır. Bu nedenle her emzirme döneminde tek bir memenin bebeğe verilmesi ve bebeğin daha uzun süre emmeye zorlanması süt üretimi açısından önemlidir.

Annenin beslenmesine dikkat etmesi gerekir

Beslenme konusu en çok suiistimal edilen konudur. Nedense halk arasında, tatlı ve hamur işi gıdaların süt üretimini arttıracağı gibi bir inanış hakimdir. Süt verdikçe annenin hissettiği tatlı isteği de bu inanışı desteklediği için daha kolay inanılır hale gelir. Bu dönemde anne aşırı bir tatlı yeme ihtiyacı hisseder. Aslında annenin hissettiği tatlı ihtiyacı enerji ihtiyacıdır. Günümüzde annelerin büyük çoğunluğunun kilo problemi yaşadığı ve sağlıklı bir sindirim sistemine sahip olmadıkları düşünülürse, enerji ihtiyaçları için acıkmak yerine tatlı isteği duymaları da kulağa normal gelmektedir. Halbuki annenin sindirim sistemini güçlendirip daha sağlıklı olan besinleri seçmesi sağlanırsa, tatlı isteği de kolaylıkla acıkma olarak hissedilmeye başlanır. Bu nedenle özellikle beslenmede kefir, sirke, yoğurt peynir gibi doğal probiyotik kaynaklarına yer verilmelidir.

Ayrıca beslenmede süt ürünleri, et ürünleri, tahıllar, bakliyatlar, mevsim meyveleri, sebzeler ve kuruyemişler de yer almalıdır. Özellikle semizotu, maydanoz, ıspanak gibi yeşil yapraklı sebzelerin tüketimi anne sütünü artırır. Emzirme dönemle- rinde alkolden, kafeinli içeceklerden ve gazlı içeceklerden de uzak durulmalıdır. Bol su içilmesi doğadaki diğer canlılarda olduğu gibi annenin süt üretimi için en gerekli olandır. Günde en az 2,5 3 litre su içilmeli ve her emzirmeden sonra su içerek süt üretimi tetiklenmelidir. Zamanından önce verilen biberon mamaları da süt üretimini azaltan başlıca nedenlerden birisidir. Bu nedenle bebek 6 aya gelene kadar sadece anne sütü ile beslenmesi önemlidir.

Uyku ve dinlenme zamanları çok önemli!

Hamilelik, doğum süreci ve sonrası anne için yıpratıcıdır. Doğum sonrası annenin bebekten fırsat buldukça uyuyup dinlenmesi gerekir. Çünkü bebeğin doğumuyla birlikte zaten annenin zamanının büyük bölümü bebek bakımıyla geçer ve bebeğini 2 saate bir emzirmek için uyanmak zorunda kalır. Dolayısıyla annenin rahat bir uyku uyuması da anne sütü üretimi için çok önemlidir. Uyuyan ve dinlenen anne kendini daha rahat ve enerjik hisseder ve süt rezervi artar.

Yorumlar
Yükleniyor...