Kadınların Fikir Kütüphanesi.

Bebeğinizle Evde İlk Hafta

0

Bebeğinizle Evde İlk Hafta Bebeğiniz ile eve döndüğünüz ilk hafta, birçok yeni davranış ve alışkanlıkların şekilleneceği bir dönem olacaktır. Evin yeni bireyi hem en küçük hem en sesli hem de en yardıma muhtaç bireyi olacağı için onun dilinden anlamak, fiziksel özelliklerini bilmek ve zamanında uygun cevaplar verebilmek önem kazanacaktır. Evde ilk hafta nelerle karşılaşacağınız ve neler yaşayacağımıza dair bilgileri sizler için derledik.

Beslenme

Yeni doğmuş bebeklerin ilk günlerde yaptıkları iki şey vardır. Emmek ve uyumak… İlk 6 ay sadece anne sütü ile beslenecek olan bebeğiniz için siz sadece anne değil, besin kaynağısınız da. Bu yüzden sizi sürekli yanında ister. Uzmanlar ilk günlerde bebeklerin sık sık emzirilmesini isterler. Bu hem sizin sütünüzün artmasına, hem de bebeğin doğru biçimde emmeyi öğrenmesine yardımcı olacaktır. Hastaneden ayrılmadan bebek hemşiresinden doğru emzirme teknikleri hakkında bilgi almanız, evde paniklememenizi sağlar. Dergilerden, kitaplardan ve internetten bilgiler alabilir, uygulamalı fotoğraf ve videoları izleyebilirsiniz.

Uyku

Yeni doğmuş bebeklerin yaptıkları iki şey vardır dedik. İkincisi de uyumak. Günde 15 saate varan uyku süreçleri olabilir. Elbette bu parça parça olacak. Çünkü 2-4 saatte bir emzirmeniz gerekiyor. Bazı bebekler uykuya daha eğilimli, bazıları değil. İlk günlerde kolik dediğimiz sancılardan kaynaklı ağlamalar pek olmaz. Kolik genellikle 3. hafta gibi kendini gösterir. Bu yüzden uykusundan ağlayarak uyanırsa bilin ki çoğunlukla açtır. Siz de doğum sonrası yorgun olacağınızdan bebeğiniz uyurken bol bol dinlenin. Uyumak ve dinlenmek süt üretimini olumlu etkiler.

Giyim

Bebeklerin giydirilmesi konusu bazen kafa karıştırıcı olabiliyor. Annelerimiz, anneannelerimiz bebeklerin kalın giydirilmesinden yana. “Minicik bebek, üşütür” kaygısı ile bebekler 3-4 kat ya da çok kalın giysilerle evde tutuluyorlar. Bir de üstlerine battaniye. Oysa uzmanlar bebeğin üzerindeki giysinin kalınlığının, sizin giydiklerinizin iki katı olması gerektiğini belirtiyorlar. Zaten evlerimiz sıcak. Hatta bebekli evler daha da sıcak. Gereğinden fazla sıcak ortamların bebekleri huzursuz ettiğini, uyku düzenlerini bozduğunu ve isilik, pişik oluşumlarını artırdığını unutmayın.

Oda

Bebeklerin bulunduğu odanın niteliği de oldukça önemli. Havalandırılmış, fazla kalabalık olmayan, aşırı aydınlatılmamış ve volümlü sesler içermeyen yerler bebekler için en sağlıklı olanı. Birkaç hafta sonra bebeğinizin gündüz ve gece farkını anlaması için gündüzleri salonda, geceleri yatak odasında olmasını sağlayabilirsiniz. Ama ilk günlerde yatak odasında, kendi yatağında olması daha iyi.

Sesler

İlginizi Çekebilir

Çevredeki sesler de bebek için ciddi bir uyarandır. 9 ay boyunca annesinin vücut seslerini, kalp atışlarının ritmini dinleyen bebek için alışık olmadığı frekanslar rahatsız edici olabilir. Bulunduğu ortamın aşırı gürültülü olmamasına özen göstere- bilirsiniz. Ayrıca bebeğinizin bazı seslerden hoşlandığını da zamanla fark edeceksiniz. Başta sizin sesiniz, babasının sesi, elektrik süpürgesi, dalga sesi gibi…

Işık

Bebeğin bulunduğu ortamın aşırı aydınlık olmaması gerektiğini belirtmiştik. Ya da ışık kaynağının doğrudan bebeğe yöneltilmemiş olması gerekir. Geceleri ise hafif, yerden gelen bir aydınlatma sizin işinizi kolaylaştıracaktır. Gece de emzirmeye devam edeceğiniz için, etrafa çarpmamak, bebeği kucaklaya- bilmek için ışık yakmadan var olan loş ışığı kullanabilirsiniz.

Misafirler

Doğum yaptınız, elbette ziyaretçiniz çok olacak. Ama siz aynı zamanda loğusasınız. Dinlenmeniz, biraz bebeğinizle yalnız kalmanızda gerekiyor. Ara sıra misafirlerden izin isteyerek, başka bir odada bebeğinizle baş başa kalmalı, ılık bir duştan sonra sevdiğiniz bir aktiviteye zaman ayırmalısınız.

Ağlama

Bebeklerin kendini ifade etme dilidir ağlama. Anne babaların ise telaş kaynağı. Nedenini anlayamadıkları ağlamalar karşısında panik olurlar. Hemen telaş etmeyin. Sırayla ihtiyaçlarını tekrar gözden geçirin. Ne zaman emzirdiniz, altını değiştirdiniz, üstü mü kalın, üşümüş mü, şapkası mı kaymış gibi nedenleri eleyin. Hala ağlıyorsa, kucağınızda sizin teninizi, kokunuzu hissetmesini sağlayın. Yumuşak bir sesle ninni söyleyin. Etkili olacaktır.

Nasıl tutmalı?

Tecrübesiz anne babaların en çok endişe ettikleri şeylerden biri de bebeklerini nasıl tutacaklarıdır. Minicik ve kırılgan görünen bebeğe temkinli yaklaşırlar. Birkaç püf noktası ve denemeden sonra alışacağınıza emin olabilirsiniz. Bebekler 3. aydan itibaren başlarını dik tutabilirler. O yüzden bir elinizle boyun ve sırt kısmını desteklemeyi unutmayın. Bebeğinizi yataktan alırken bir elinizle bacaklarını havaya kaldırıp, diğer elinizle boyun ve kafa alt bölgesini tutarak (böylece kolunuzda sırtını destekler) kolaylıkla kucağınıza alabilirsiniz. Bebeğinizi yataktan, koltuktan alırken vücudunuzla ona doğru eğilmeyi unutmayın. Böylece kendi vücudunuzdan destek alma şansınızda artar.

Temizlik

Bebeğin banyosu da ilk başta zor gelen, sonrasında keyfinden geçilmeyen bir konudur. İlk günlerde yanınızda bir yardımcı olması doğaldır. Tecrübe kazandıkça tek başınıza da bebeğinizi yıkayabilirsiniz. Ancak her zaman dikkat edilmesi gereken bebeğin suda asla yalnız bırakılmaması gerektiğidir. Hazırlıklarınızı tam yapın, telefonunuzu sessize alın, kapı çalarsa da açmayın. Şampuanından havlusuna her şeyi yanınızda hazır olsun. Sonra bebeğinizi filesinin üstüne yatırın ve ılındırılmış suyu yavaş yavaş vücuduna dökün, bir elinizle de yıkayın. Kafasına su dökerken yüzüne fazla su gelmemesini sağlayın.

Yorumlar
Yükleniyor...