Kadınların Fikir Kütüphanesi.

Bebeklerde Dil Gelişimi ve İlk Bir Yıldaki Dil Gelişimi

0

Bebeklerde Dil Gelişimi ve İlk Bir Yıldaki Dil Gelişimi

Bebeğinizin dil gelişiminin sağlıklı bir şekilde ilerlemesi için ona sevgi ve huzur dolu bir ortam hazırlayın. İlgilenin ve sevildiğini hissettirin. Dr. Halis Kazdal

İlk bir yılında dil gelişimi

  • 1. ay: İnsan sesleri dikkatini çeker ve duymaya başlar.
  • 2. ay: Duyduklarına tepki verme aracı olarak sosyal gülümsemeler görülür.
  • 3. ay: Sesli olarak güler. Agulamaları görülür. Sesleri ayırt eder ve kaynağını araştırır.
  • 4-6. ay arası: İletişimini mimikler ile ve mırıldanarak yapar.
  • 7-9. ay arası: Başkalarının ve kendisinin çıkardığı sesleri dinler. Anlamsız hecelemeler yapar. Oyuncaklara vurarak ses çıkarabilir.
  • 10-12. ay arası: Sesleri taklit eder. Anne ya da baba gibi kelimeleri bilinçli söyler. Bu aylardan itibaren iki kelimeyi bir arada söyleyebilir.
İlginizi Çekebilir

İletişiminizi arttırın

Bebeğinizin dil gelişiminin sağlıklı bir şekilde ilerlemesi için ona sevgi ve huzur dolu bir ortam hazırlayın. İlgilenin ve sevildiğini hissettirin. Fiziksel ihtiyaçlarını eksiksiz karşılayın. Her fırsatta onunla konuşun ve yaşına uygun oyunlar oynayın. Yaşıtları ile oyun oynamasını sağlayın. Masal ve hikayeler anlatın. Eline aldığı objeler hakkında bilgi verin. Uzun süre tv karşısında kalmasına izin vermeyin. Resimler ve resimli hikayeler üzerinde yorumlar yaparak konuşmasını teşvik edin. Düşüncelerine değer vererek özgüvenini artırın. Sosyal ortamlara katılımını sağlayarak konuşmaya teşvik edin.

KONUŞMASINDA GECİKME VARSA İHMAL ETMEYİN

Dil ve konuşma becerisinde gecikme düşünülen çocuklar odyolojik olarak değerlendirilmelidirler. Orta derecedeki işitme kayıpları ebeveynler tarafından fark edilmeyebilir. Eğer dil gelişimindeki gecikmeye motor ve mental fonksiyonlardaki gerilikler de eşlik ediyorsa çocuk nöroloğu tarafından değerlendirilmesi gerekir. Odyolojik nörolojik değerlendirilmeleri normal olan çocuklar, konuşma terapisti tarafından değerlendirilmeye alınmalıdır.

Yorumlar
Yükleniyor...