Kadınların Fikir Kütüphanesi.

Bebeklerde Gözyaşı kanalı tıkanıklığı

0

Bebeklerde Gözyaşı kanalı tıkanıklığı

Sorun tedavi edilmediğinde, gözyaşı kesesi ve gözyaşı yolları mikroplara karşı savunmasız hale gelir. Bu durum ise iltihaplara, göz, kapak ve çevresindeki diğer dokuların zarar görmesine yol açabilir.

Yeni doğan bebeklerde görülen gözyaşı kanalı tıkanıklığı, önlem alınmadığında sorunlara yol açabilir. Basit görünen bu sorun bazen gelişimsel, bazense enfeksiyon kaynaklı olabileceğinden, doktor gözetiminde tedavinin sonuç alıncaya kadar sürdürülmesi gerekiyor. Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Kemal Yıldırım’dan konuyla ilgili bilgiler aldık.

Bebeklerde gözyaşı kanalı tıkanıklığı nedir?

Bebeklerde gözyaşı bezi tarafından üretilen sıvı, gözyaşı kesesine geçer, buradan gözyaşı kanalına ulaşan sıvı, burun boşluğuna akar. Çeşitli sebeplere bağlı olarak gözyaşı kanalında tıkanıklar meydana geldiğinde ise gözyaşı gözde birikmeye başlar. Kanaldan geçemeyen gözyaşı, gözlerden yanaklara akar. Bu durum ise gözün mikrop kapmasına kadar birçok soruna sebep olabilir.
Bebeklerde gözyaşı kanalı tıkanıklığına, özellikle de yeni doğanlarda sık rastlanmaktadır. Genel olarak kendiliğinden geçse de, doğru zamanda müdahale edilmediğinde enfeksiyonlara ve birçok probleme yol açabiliyor.

Neden olur?

Gözyaşı kanalının tıkanık olmasının birçok sebebi olabilir. Enfeksiyonlar, travmalar, gözyaşı kesesi taşı, sinüzit, sistemik enflamatuar hastalıklar ve tümörler nedeniyle ortaya çıkabilir. Bir diğer unsur ise doğuştan gelen tıkanıklıklardır.

Bebeğin anne karnındaki gelişimi sırasında göz kanalları oluşmasının tamamlanmamasıdır. Çoğu zaman gözyaşı kesesinin buruna açıldığı yerdeki zar delinmeden, bebek dünyaya gelir.

İlginizi Çekebilir

Bebeklerde gözyaşı kanalı tıkanıklığının belirtileri nelerdir?

Sulanma Kızarıklık Çapaklanma Burun kökünün yan taraflarında şişme Gözde oluşan iltihaplar.

Her bebekte görülür mü, tehlikesi var mı?

Bebeklerde Gözyaşı kanalı tıkanıklığı
Bebeklerde Gözyaşı kanalı tıkanıklığı

Yeni doğan bebeklerin %6’sında görülen gözyaşı tıkanıklığı, yukarıda belirtilen sebepler dolayısıyla meydana gelir. Çoğu
ebeveyn, bebeğin gözündeki kızarıklık, çapaklanma gibi belirtileri fark ederek doktora başvurur. Ancak bu belirtiler önemsenmeyip ihmal edilirse, bebekte çok ciddi sorunlara davetiye çıkarılabilir. Çünkü tedavi edilmedikçe gözyaşı kesesi ve gözyaşı yolları mikroplara karşı savunmasız hale gelir.

Bu durum ise iltihaplara, göz, kapak ve çevresindeki diğer dokuların zarar görmesine yol açabilir. Üstelik iltihap yayılarak menenjit ve böbrek hastalıklarının oluşmasına neden olabilir. İlk etkili yöntem düzenli masaj Bebeklerde görülen gözyaşı kanalı tıkanıklığının giderilmesinde tercih edilen ilk yöntem, masajdır. Bu yöntemde günde 4-5 kez, 10’ar defa olmak üzere 5 dakikalık masajlar yapılır. Gözyaşı kesesinden burun kökünden aşağıya burun duvarına hafifçe bastırılarak masaj uygulanır. Ayrıca gün içinde 2-3 kere ılık su ile bebeğin gözleri temizlenir. Eğer çapaklanma devam ediyorsa doktorun verdiği antibiyotikli göz damlaları kullanılabilir.

Masaj ile geçmeyen tıkanıklıklar için çözüm;

sondalama Düzenli olarak uygulanan masaj, bir yılın sonunda olumlu bir sonuç vermiyorsa o zaman cerrahi yöntemlere başvurmak gerekebilir. Bunun için ortalama 3 dakika süren sondalama işlemi uygulanır. Bebeğe genel anestezi verilerek gözyaşı kanalının üst ucundan sonda adı verilen aletle girilir ve kanalın alt ucundaki tıkanıklığın giderilmesi sağlanır.

 

Yorumlar
Yükleniyor...