Kadınların Fikir Kütüphanesi.

Bebeklerde parmak emmesi nasıl bıraktırılır

0

Bebeklerde parmak emmesi nasıl bıraktırılır

Bebeğiniz parmağını emiyor. Özellikle uykudan önce canı sıkıldığında ya da oyun istediğinde değil mi? Özellikle 1 yaşından sonra bu alışkanlığından vazgeçmeli. Ya da her gece sizinle uyumak istiyor, ya da yalancı meme olmadan uyuyamıyor, ya da uyku arkadaşım olmadan uyuyamam diyor… Hemen hemen her bebekte görülen alışkanlıklar bunlar. Bağımlılık haline gelmeden vazgeçirmeniz işinizi kolaylaştırır. işte vazgeçirmenin yolları…

Beslenmek gerek

Uykudan önce onun karnını doyurursanız meme gibi parmağını emmez. Bu arada iyice tok karınla onu yatırmayın, gazını alın. Yine mi emiyor? Eğer parmağını emmeye devam ediyorsa uykusunu da fazla kaçırmadan onunla koyun koyuna uzanıp biraz müzik dinleyin. Bu konuda eşinizden de yardım alın. O miniğinizin başını okşasın. Çocuklar ilgi istedikleri zaman da parmaklarını emebilirler çünkü.

Gece birlikte uyumak

Özellikle 1 yaşından sonra bebeğiniz ile aynı yatakta yatmayın. Sezin ayrı, onun ayrı odası olmalı. Yoksa size bağımlı olur. Bebeğinizin bu alışkanlığından vazgeçmesi için uykuya dalarken, uyanıkken odadan çıkın. O uyuduktan sonra oradan çıkarsanız onda kandırılmış hissi oluşur. “Ben şimdi Odama gidiyorum. Sen burada uyuyacaksın. Uyanınca oyunlar oynayacağız” derseniz rahatlar ve gece uyandığında kötü bir sürprizle karşılaşmış olmaz.

İlginizi Çekebilir

Yalancı meme

Hiç vermeyin diyemeyiz. Yıllardır bebekler yalancı emziklerle büyümüştür, malum. Ancak bebeğinizi emziğini öğle uykusunda vermeyin. Yalnızca gece uykusunda verebileceğinizi anlatın. Böylece emzikten kurtulması kolaylaşır.

 

Bebeklerde ayıcıkla uyuma

Ayıcıklı uyuma 

Tabii ki oyuncak ayısıyla uyuyabilir. Ancak bu her gece olan ve uzun süren bir alışkanlık olmamalı. Oyuncakları sevmeli ancak bağımlısı olmamalı. Örneğin her gece bir ayıcığı ile uyumaya alışması ya tatile ya da annenizde kalmaya gittiğinizde o ayıcığı unutursanız? Kıyamet koparmasın öyle değil mi? Birkaç farklı peluş oyuncağı ile dönüşmeli olarak uyuması bu bağımlılığı giderir. Ayrıca 5 yaşına geldiğinde de hala ayıcığı ile uyumaması için 2 yaşından sonra ona “Sen artık büyüdün artık geceleri yalnız uyuyabilirsin” diyebilirsiniz.

 

Parmak emme

Birçok anne çocuğunun parmağını emmesinden çok endişe duyar. Oysa bütün çocuklar “hepimiz” parmağımızı emmişizdir. Parmak emme evet ağız ve diş yapısını bozabilir. Ancak zaten çocuklar okul çağına geldiğinde kendiliğinden bu alışkanlığından vazgeçerler. Eğer okula başladığı dönemde de yani altı yedi yaşlarında hala parmak emiyorsa onu bir doktora götürebilirsiniz. Tabii diş doktoruna da götürüp muayene ettiriniz.

Yorumlar
Yükleniyor...