Kadınların Fikir Kütüphanesi.

Bebeklerin Bağışıklık Güçlenmesi İçin Yapılması Gerekenler

0

Bebeklerin Bağışıklık Güçlenmesi İçin Yapılması Gerekenler.

Bağışıklık sistemi, bebeğinizi hastalıklara karşı savunan, vücudunu yabancı ve zararlı maddelere karşı koruyan bir yapıdır. Bağışıklığın zayıflaması ise çeşitli enfeksiyonel hastalıkların habercisidir. Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzm. Dr. Nursel Basut, bizlere bebeklerin bağışıklığını güçlendirmenin yollarını anlatıyor.

Bebekler gelişmekte olan bir bağışıklık sistemi ile dünyaya gelir. Henüz Mikrop ve bakteri gibi patonjenlere karşı vücutları bağışıklık kazanmadığı için de sık sık hasta olabilirler. Bu yaş aralığında bebeğinizi hastalıklardan korumak için yapabileceğiniz en etkili şey ise bağışıklığını güçlendirmektir. Yani bebeğinizin bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıklara sebep olabilen bakteri ve mikroplara karşı vücudunu dirençli hale getirebilirsiniz. Nasıl mı? Bağışıklığı güçlendirme ipuçlarımızı okuyarak bebeğinizi sağlıklı bir geleceğe hazırlama yolundaki ilk adımı atabilirsiniz.

1.İPUCU en büyük destekçiniz: prebiyotikler

Bağışıklık sistemi hücrelerinin yaklaşık yüzde 70’i bağırsaklarda bulunur. Bu sebeple bebeğinizin beslenme kaynakları, bağışıklığının güçlenmesinde büyük rol oynar. Bebeğinizin birincil besin kaynağı anne sütüdür. Anne sütü, içeriğindeki antikorlar ve prebiyotik bileşenler sayesinde onun bağışıklık sistemini güçlendirir. Çünkü prebiyotikler, bağırsakta bulunan yararlı bakterilerin varlığını ve aktivitesini arttırır. Zararlı bakterilerin de bağırsakta yerleşmesine önler. Bu sayede bebeğinizin bağışıklık sistemi güçlenir ve enfeksiyonel hastalıklara yakalanma ihtimali azalır. Bebeğinize ilk 6 ay sadece anne sütü içirerek bağışıklık sisteminin gelişimini destekleyebilirsiniz. Anne sütü eksikliği ya da yokluğunda ise doktorunuzun tavsiyesiyle içeriğinde prebiyotik bileşenler bulunan çocuk devam sütlerini değerlendirebilirsiniz.

2.İPUCU: postbiyotikler ile bebeğinizin bağışıklığını destekleyin

İlginizi Çekebilir

Şimdi de yararlı bakteriler tarafından üretilen ve bebeğinizin bağışıklık sistemini destekleyen başka bir bileşenden bahsedelim: Postbiyotikler. Peki nedir bu postbiyotikler? Postbiyotikler, anne sütünde bulunan, yararlı bakteriler tarafından üretilen ve bebeğinizin bağışıklığını destekleyen bileşenlerdir. Bağırsaktaki faydalı bakterilerin ve bağışıklık hücrelerinin sayısını artırarak bebeğinizin bağışıklık sisteminin desteklenmesine yardımcı olur.

Prebiyotik ve postbiyotikler beslenme yolu ile alınır. Bebeğinizin ilk 6 ay tek beslenme kaynağı anne sütüdür. Anne sütü ile beslenmenin mümkün olmadığı durumlarda doktorunuzun önerisi ile bebeğinize vereceğiniz devam sütünde prebiyotik ve postbiyotik bileşenler olmasına özen göstermelisiniz. Beslenme, bebeğinizin bağışıklık sisteminin gelişiminde en önemli rolü oynar. Ancak beslenmenin yanı sıra dikkat etmeniz gereken bağışıklığı güçlendirici faktörler bulunur.

3.İPUCU dış dünya ile tanıştırarak hayata hazırlayın

Bebeğinizin açık havada oynamasına ve çevresine dokunarak dünyayı özgürce keşfetmesine izin verebilirsiniz. Bebeğinizi mikroplardan korumak için ona fazla korunaklı bir ortam sunmanıza gerek yok . Hatta mikrop ve bakterilerle temas ettikçe vücudu bu unsurlara karşı bağışıklık kazanabilir. Bebeğinizi, aşısı yapılmış hayvanlara dokunmaya teşvik edebilir, onu açık alanlara sık sık götürebilirsiniz. Bırakın bebeğiniz dış dünya ile dilediği gibi tanışsın ve ayaklarını yere basmasını sağlayacak kabiliyetler edinsin.

4. İPUCU: fazla steril bir ortam sunmayın

Bebeğinizi pamuklara sarmak ve onu her şeyden korumak istiyor olabilirsiniz. Ancak onun bağışıklık sisteminin desteklenmesi için farklı bakteri ve mikroplarla ihtiyacı vardır. Ev içinde fazla miktarda deterjan kullanmanıza ya da bebeğinizin ellerinin kirlenmemesi için çaba sarf etmenize gerek yoktur. Bebeğinizin oyuncaklarını yere atacak, çıkan sesi dinleyecek, tekrar eline alacak ve kendi mini keşiflerini yapacaktır.

BEBEĞİNİZİ HAYATA HAZIRLAYIN

Bebeğinizin beslenmesini prebiyotik ve postbiyotik bileşenler ile desteklediniz, çevresini keşfetmesine izin vererek onu hayata hazırladınız. Artık tek yapmanız gereken bebeğinizle vaktinizin keyfini çıkartmakta. Bebeğinizle geçireceğiniz sağlıklı ve huzurlu bir yaşam dilerim.

Yorumlar
Yükleniyor...