Kadınların Fikir Kütüphanesi.

Emzirmeyi sonlandırırken

0

Emzirmeyi sonlandırırken anne-bebek arasındaki bağın gelişiminde en büyük rolü oynar. Bu nedenle emzirmeyi sonlandırmak için hiç acele etmemek, yavaş yavaş ve aşamalı olarak bitirmek gerekir. Miniğinizi sütten kesme dönemindeyseniz Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Arzu Önal Sönmez‘in önerilerini dikkate alın:

“Aniden emzirmeyi kesmek yerine gündüz saatlerindeki emzirme sıklığını azaltarak süreci başlatın. Eğer aniden emzirmeyi keserseniz bebeğiniz kendini üzgün ve sizin yanınızda güvensiz hisseder. Ayrıca göğüslerinizde ağrı ve doluluk, hatta mastit denilen meme enfeksiyonu gelişebilir. Bu nedenle hem kendi hem de bebeğinizin beden ve ruh sağlığı için dikkatli olmalısınız.

Uzun süre emziren anneler emzirmeyi bırakırken bazı duygusal süreçlerden geçerler. Zorlanan anneler bu süreci hızlı bitirmeye çalışırken, emzirmeyi daha severek yapan anneler ise bu süreyi uzatmaya gayret eder. Emzirme bırakılırken her zaman ortak olan düşünceler “Erken mi?”, “ilişkimiz bozulur mu?”, “benden uzaklaşır mı?” gibi sorulardır. Unutmamanız gereken; çocukların büyüme dönemlerinde sevgi, ilgi ve şefkat beklentileri değişerek ve olgunlaşarak devam eder. Aynı şekilde siz ebeveynlerin de sevgilerini gösterme şekilleri değişir. Örneğin bebekken yapılan agucuklar 2 yaşta uygun olmaz. Büyüdükçe iletişim şekli daha karşılıklı iletişime dayanmalı, destekleyici olmalıdır.

Bu değişime hazır olun, çocuğunuzla iletişiminizde veya sevginizde azalma olarak değerlendirmeyin.”

DİKKAT!

İkinci çocuğunuza hamilesiniz ve sancılarınız başladıysa evde fazla oyalanmayın. Çünkü ikinci bebekler genelde daha çabuk doğarlar.

Yorumlar
Yükleniyor...