Kadınların Fikir Kütüphanesi.

Yeni doğan bebeklerin cildi özen ister

0

Yeni doğan bebeklerin cildi özen ister. Dokunmaya bile kıyamadığınız miniğinizin cildi özellikle ilk haftalarda oldukça hassas. Birçok cilt sorunuyla karşılaşılması muhtemel bu dönemde banyosundan giydiği kıyafetlere, bezinden ıslak mendiline kadar her şeye dikkat etmeniz gerek!

Yeni doğan bebek cildinin erişkinlere göre farklılıklar göstermesi, ince ve hassas olması; isilikten konağa, pişikten egzamaya birçok cilt hastalığına neden olabiliyor. “Bebek cildi daha fazla özen ister” demeleri o yüzden boşuna değil. Onların cildini kurutmamak, ciltleri için kullandığınız ürünleri doğru ve bilinçli seçmek gerekiyor.

MİNİĞİNİZİN CİLDİ ÇOK HASSAS

Bebek cildi erişkin cildine göre farklılıklar gösterir. En önemlisi oldukça hassastır. Erişkinlere göre daha incedir ve daha az yağ salgısı üretir. Derinin ince olması, yaralanmalara karşı savunmasız kalmasına zemin hazırlar. Cildin inceliği, dışarıdan harici olarak kullanılacak ürünlerin deriden emilip kana geçmesine neden olabilir. Bu konuda dikkatli olmanız gerekir.

Bebeklerin bağışıklık sisteminin az gelişmesi onları enfeksiyonlara karşı da daha duyarlı hale getirir. Deri enfeksiyonları bebeklerde sık görülür. Yeni doğan döneminde bebeklere bakan kişilerin elleri enfeksiyon teması açısından risk oluşturur. Bu yüzden bebekle temas edecek olanların ellerini sık sık yıkamaları, bebeklerin enfeksiyon kapmasını önler.

İlginizi Çekebilir

İLK BEBEĞİNİ DÜNYAYA GETİREN ANNELERİN YENİ DOĞAN BAKIMIYLA İLGİLİ DİKKAT ETMESİ GEREKENLER

  • Yenidoğan bebeği ilk aylarda vücutta taşımak, bebeğin annenin sıcaklığını, nefes ritmini ve süt kokusunu duymasını sağlar. Böylece ebeveynin düzenli ritmi, bebeğin düzensiz ritmi üzerinde dengeleyici etki sağlar.
  • Yeni doğan bebekler ilk günler çok uyuyabilirler. Beslenmeleri için 2-3 saatte uyandırmak ve emzirmek gereklidir.
  • İlk günler, bebeğin doğduğu dünyaya alışma sürecidir. Bebeğin, annesinin sıcaklığında ve Annesinin onu sık sık emzirmesi ile yenidünyaya adaptasyon sağlaması kolay olacaktır.
  • Bebeğinizin hassas cildinin tahriş olmaması için sık sık alt temizliğini yapmayı ihmal etmeyin. İlk günler, bebeğinizin altını ılık suda ıslatılmış bir pamukla temizlemek çok önemlidir. Ancak günümüzde bunun yerini tutacak, yeni doğan cildi için yeni doğanlara özel üretilen safsu ile üretilmiş yeni doğan ıslak mendilleri mevcut. Bebeğiniz için satın alacağınız ıslak mendillerde özellikle içeriğini kontrol etmeyi unutmayın…
  • Bebeğinize her gün banyo yaptırmanız onun rahat uyuması ve büyüyüp gelişmesi için önemlidir. Ancak burada da yine yenidoğanlara özel üretilmiş şampuanları tercih etmelisiniz. Tercih edeceğiniz şampuanın parfümsüz, kokusuz olması gerektiğini unutmayın. Ayrıca köpük formdaki yeni doğan şampuanlarını da hem güvenli hem de pratik kullanım sağlamalarından ötürü tercih edilebilirsiniz.

Bezini sık değiştirmek :  önemli!

Yenidoğanınız için pişik her :zaman karşılaşılabilen bir  durum olabilir. Önüne geçmek için adımları takip edin… Bezi yeni doğan döneminde her saat, bebeklik döneminde ise 3-4 saatte bir değiştirilmelidir. Gece uykusu sırasında bezini fazlasıyla kirlettiyse değiştirmelisiniz. Çocuk bezlerinin deriye sıkıca yapılmasını önlemek için uygun bedende ya da bir beden büyük bez kullanılmalıdır. Bu sayede bezin iç kısmı ve içeriğinin deriye daha az temas etmesi sağlanabilir.

Bez değişimleri sırasında biraz havalandırabilirsiniz. Bez değiştirme sırasında yenidoğanlar için özel olarak üretilen sadece su içeren ürünleri tercih etmelisiniz.

 

 

 

 

Yorumlar
Yükleniyor...