Kadınların Fikir Kütüphanesi.

Bebeğinizle iletişim kurun

0

Bebeğinizle iletişim kurun

Bebeğiniz doğduğu andan itibaren sizinle göz kontağı kurarak, sizin bakışlarınızı takip ederek, bir takım sesler çıkartarak iletişime geçmeye çalışır.

Miniğinizin bu hareketlerine karşılık vermek için :

  1. Şarkı söyleyin
  2. Bebeğinizle göz temasında bulunun
  3. Bebeğinize dokunun
  4. Ona gülümseyin
  5. Bebeğinizin vücut dilimi takip edin
  6. Onunla konuşun

Bebeğiniz ile sağladığınız her iletişim onun daha da güvende hissetmesini sağlayacaktır.

Çocuğunuzun tuvalet eğitimi için ipuçları

 

Çocuğunuzun tuvalet eğitimi için ipuçları
Çocuğunuzun tuvalet eğitimi için ipuçları

 

Çocuğunuzun tuvalet eğitimi için ipuçları Saatinizi kurun:

Çocuğunuzun tuvalete gitmesi için saatinizi kurun, bu onun için bir oyun sayılacaktır. Size alarm çalmadan tuvaletinin gelmediğini söylemeyebilir bu yüzden saatinizin alarmını buna göre sıklıklarda kurun. Onu ödüllendirin. Çocuğunuz her tuvaletini yaptıktan sonra ona “Aferin sana, sen ne kadar da büyümüşsün gibi cümleler kurun.

Banyoya renkli yapıştırmalar yapıştırın: Çocuğunuz her tuvalete gittiğinde duvara bir yapıştırma yapıştırın. Eğitim bittikten ve artık çocuğunuz tuvaleti kullanmaya başladığında ona büyük bir ödül verin.

Bebek bezlerinden kurtulun:

Çocuğunuzun hoşuna gidecek, üzerinde sevdiği çizgi film karakterlerini taşıyan iç çamaşırları alın.

Gece lambası şart mı?

Uzmanlar biricik yavrunuzun sağlıklı bir uyku uyuması için gece lambasız bir ortamı yani karanlığı öneriyor! Yavaş yavaş ışığı terk etmesini sağlamalısınız. Ama gece lambası olmadan uykuya dalamıyor diyorsanız size 3 önerimiz var!

RENGİNİ GÖR

Bebeğinizin uyku hormonu melatonin üretebilmesi için kırmızı veya turuncu ışıltı veren bir gece lambası seçin. Araştırmacılar, kırmızı ışığın melatonin üretimine yardım ettiğini savunuyor.

PARLAKLIĞI İZLEYİN

Bir gece lambası çok hafif aydınlatmalı, uykuya müdahale edecek parlaklıkta olmamalı. Çocuğunuz uyandığında gözüne herhangi bir parlaklık gelmemeli. Aksi halde uykusu açılacaktır.

BASİT VE GÜVENLİ TUTUN

Kullandığınız gece lambası dokunduğunuzda serin olmalı. Çocuğunuzun güvenliği için ısınan lambaları tercih etmeyin. Çok göz alıcı, cazip bir tasarımda da olmamalı. Aksi halde uykuya dalması için bıraktığınız miniğinizin dikkatini çekebilir.

 

Yorumlar
Yükleniyor...