Kadınların Fikir Kütüphanesi.

Çocuklar sporla kilo veriyor

0

Çocuklar sporla kilo veriyor

Anneler için en zor olan çocukların kilo verişini ve alışımı kontrol etmeye çalışmaktır. Çünkü kimimiz aç gezen çocuğumuzun ardından bir lokma daha yesin diye dolaşırken. maalesef kiminiz sevdiği yiyeceklere sınır koyar ya da tümüyle mahrum bırakırız.

Çocukların kilo almasındaki önemli etkenler; hareketsizlikleri ve sağlıksız beslenmelidir. Genetik faktörler ve bazı sağlık sorunları da atlanmamalıdır. Peki kilo kontrolü için neler yapabiliriz?

Clup Sporium Spor Okulları koordinatörü Funda Öztür Alban bu sorunun cevabını sizler için veriyor.

Funda Öztürk Alban Clup Sporium Spor Okulları koordinatörü

Öncelikle sağlıklı beslenme nasıl olmalıdır

Öncelikle sağlıklı beslenme nasıl olmalıdır konusunu çocuğumuza da öğreterek uygulamamız gerekir. Gerekirse bir uzman yardımı çocuğunuz üzerindeki yaptırımınızı güçlendirecektir. Sağlıksız abur cubur, şeker ve sağlıksız karbonhidratlar da yine azaltılması gereken önemli unsurlardır.

Beslenme ile başladığınız sağlıklı yaşam adımlarının en güçlü desteği sportif aktivite olacaktır. Çünkü spor tek başına beklediğiniz sonucu veremeyebilir. Bir spor branşına başlasa da aşırı yeme alışkanlığı olan bir çocuğun hele de henüz eğitim aşamasında ise yapacağı etkinlik yeterli gelmeyebilir. Spor ve sağlıklı beslenme mutlaka birlikte düşünülmelidir.

Sağlıklı ve dengeli beslenme ile beraber sportif aktivite, sağlıklı bir bedene sahip olmak için gereken desteği sağlayacaktır.

Herkesin en çok merak ettiği konulardan biri tenis oynayarak kilo veren ünlüler ve aynı sporu yapmasına rağmen kilo veremeyen çocukların sorunudur. Tenis öğrenim aşamasında oldukça durağın bir spor branşıdır.

Dolayısı ile öğrenim tamamlanıp karşılıklı maç yapma haline gelene kadar istenen performans oluşmaz. Öncelikle bunu bilmek gerekir yani karşılıklı oynayarak efor sarf edilir. Aynı şeyi ağırlık çalışmaları için de geçerlidir. Beden yaşı 14 olana kadar çocukların fitness salonlarında ağırlık çalışmaları uygun değildir.

Fitness salonlarındaki aletler yetişkinler için tasarlanmış olup yapılacak çalışmalar çocuklara ağır gelebilir. Sağlıklı ve dengeli beslenme ile beraber sportif aktivite, sağlıklı bir bedene sahip olmak için gereken desteği sağlayacaktır. Mühim olan düzenli olarak devam etmektir.

Yaş guruplarına göre kilolu çocuk için yapabileceği sportif etkinlikler: 0-2 yaş için; ebeveyn veya eğitmen ile birlikte yüzme, zıplama, suda ve trambolinde oyunlar, yürüyüş ve koşu. 3-6 yaşta; yüzme ve genel jimnastik, koordinasyon ve beceri çalışmaları. 6-9 yaşta; yüzme, bisiklet, koordinasyon ve beceri çalışmaları ile beraber basketbol, hentbol gibi kuralların temel eğitim aşamasındaki zorlayıcı olmayan antrenmanlar. 9-12 yaşta; yüzme, koşu ve bisiklet gibi kardiyo egzersizler, basketbol, voleybol, hentbol, futbol gibi branşların temel antrenmanları.
Yorumlar
Yükleniyor...