Kadınların Fikir Kütüphanesi.

Dondurmanın Çocuk Beslenmesinde ki Önemi

0

Dondurmanın Çocuk Beslenmesinde ki Önemi

Çocuklarda Beslenme Önemi

Yaz aylarının gelmesi ile anne-babalar ve çocuklar arasında yıllardır süren ve asla da bitmeyecek olan bir savaş başlar: Dondurma savaşı!

Çocuklar günün her öğünü dondurma yiyebilirler. Anne-babalar ise hasta olacakları endişesi ile çocuklarının dondurma yemesine kısıtlama getirirler. Her iki taraf da kendi yönünden haklı olsa da; çileklisi, karamellisi, çikolatalısı, fıstıklısı, limonlusu, bademlisi gibi albenili çeşitleri ile çocukları baştan çıkartan bu yiyecekten onları tamamen mahrum bırakmak biraz insafsızlık değil mi? Beslenme ve Diyet Uzmanı Gizem Şeber; yaz aylarının vazgeçilmez keyfi dondurmayla ilgili sorularımızı yanıtladı.

Dondurma’nın çocuk beslenmesinde önemi nedir?

Büyüme ve gelişme çağında kemik ve kas gelişimi açısından; protein, kalsiyum ve fosfor elzemdir. Dondurma, içeriği ile bu gereksinmenin karşılanmasında yardımcı olur. Özellikle süt tüketmeyi sevmeyen çocuklarda süt yerine tüketilmesi, günlük besinsel ihtiyaçların karşılanmasına yardımcı olur.

Yararlı mıdır yoksa zararlı mıdır?

İçerdiği kaliteli protein, kalsiyum ve fosfor ile dondurma sağlıklı bir besindir. Bu nedenle çocuklar için yararlıdır. Ancak sağlıklı koşullarda üretilmeyen, depolanmayan ve tüketilmeyen dondurmalar, ciddi besin zehirlenmelerine yol açabileceğinden ötürü zararlı sonuçlar doğurabilir. Peki, yararları nelerdir? Dondurma, iyi bir enerji kaynağıdır. Hem karbonhidrat hem de protein içerdiğinden ötürü kan şekerini dengeli yükseltir ve düşürür, bu nedenle de uzun süreli enerji sağlar. Aynı zamanda kaliteli bir protein kaynağıdır. Proteinler, vücudumuzun yapım ve onarımında kullanılan gerekli besin öğeleridir. Süt ürünü olduğundan ötürü kalsiyum kaynağıdır. Kalsiyum, hem kemik gelişimi sağlığı için hem de kas kasılması ve kalp kası açısından önemli bir mineraldir. İyi bir fosfor kaynağı olan dondurma kemik ve diş sağlığı açısından son derece önemli bir besindir.

Zaman ve miktar nasıl ayarlanmalı?

diyetisyen-gizem-seber
diyetisyen-gizem-seber

Çocuklara ne zaman ve ne kadar dondurma verileceği yaşı, kilosu ve sağlık durumu ile ilişkilidir. Ancak pastörize edilmiş dondurmayı azar azar 1 yaş sonrası verebilirsiniz. Dondurma, şeker içerdiğinden ötürü eğer öğün öncesi verilirse çocuğun iştahını kapatabilir ve yemek yemesine engel olabilir. Bu nedenle öğünlerden sonra veya ara öğün olarak verilmelidir. Yaklaşık 2 top dondurma okul çağındaki bir çocuk için yeterlidir. Bir adet külahın, yaklaşık bir dilim ekmeğe eş değer olduğu unutulmamalıdır.

Sağlığa zararlı olmaması için  dondurma nasıl tüketilmelidir?

Dondurmayı güvenli yerlerden almaya özen gösterin

Pastörize edilmiş sütten yapılmış dondurmalar tercih edilmelidir. Dondurmanın yapıldığı sütün pastörize edilip edilmediğini ayırt edebilmek zor olabilir. Bu nedenle açık dondurmalar bilinmedik firmalardan alınmamalıdır. Ayrıca yine pastörize sütten yapılmış olduğu için, paket dondurmalar da rahatlıkla çocuklar için tercih edilebilir. İçerdiği kaliteli protein kalsiyum ve fosfor ile sağlıklı bir besindir. Bu Nedenle çocuklar için yararlıdır.

Açık dondurma satın alınırken, güvenilir yerlerden almaya özen göstermek gerekir. Paket dondurmalarda TSE işaretine ve son tüketim tarihine bakmak gerekir. Bunların dışında erimiş ve yeniden donmuş olduğu belli, şekli bozuk, erimiş, erimeye yüz tutmuş dondurmalar satın alınmamalıdır.

Yorumlar
Yükleniyor...