Kadınların Fikir Kütüphanesi.

Kestanenin azı karar çoğu zarar

0

Kestanenin azı karar çoğu zarar

Çıtır çıtır kızarmış, sıcacık bir kestaneye karşı koymak çoğumuz için imkansız. Ancak kış sofralarının bu cezbedici lezzetine kanarak ölçüyü aşmamak, kararında tüketmek çok önemli. Zira yüksek karbonhidrat içeren kestanenin üç tanesi bir dilim ekmeğe eşit. Melike Şeyma Deniz

Demir, sodyum, potasyum, magnezyum, çinko, A,E ve C vitamini gibi birçok besin ögesi bulunduran kestanenin mutlaka kontrollü tüketilmesi gerektiğini belirtiyor.

Melike Şeyma Deniz Acıbadem Fulya Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı

TOK TUTUYOR

Kestanenin 100 gramı yaklaşık 160-180 kalori civarında ve yaklaşık 40 gram karbonhidrat içeriyor. Yüksek karbonhidrat içeriği ve barındırdığı yüksek lif ile tok tutucu özelliğe sahip. Bağışıklığı güçlendiriyor. Enfeksiyonlara karşı koruyucu özelliği olan vitamin A, antikor oluşumuna yardımcı olan vitamin C, antioksidan olarak görev yapan vitamin E ve bağışıklığı güçlendiren vitaminler. Kestane bu vitaminlerin hepsinden belirli miktarlarda içeriyor.

Kalbi Koruyor

Kestane içerdiği yüksek potasyum ile kan basıncını düzenliyor, hipertansiyonu önlüyor, Kalp damar hastalıklarından koruyor. Çocuklar için sağlıklı atıştırmalık. Çocuklarınızı boş kalorilerden, yüksek yağ ve şeker içerikli atıştırmalıklardan uzak tutmanız, bu konuda onları bilinçlendirmeniz çok önemli. Kestane ise zengin besin içeriği ile burada devreye giriyor ve çocuklar için sağlıklı bir atıştırmalık seçeneği oluyor. Herhangi bir sağlık problemi veya alerjik durumu olmayan çocuklar günde 3-6 kestaneyi rahatlıkla tüketebilir.

Fırında KESTANE

  • Kestaneleri yıkayın;
  • Orta Şeklinde çizin ve fırın tepsisine dizin.
  • Önceden ısıtılmış fırında 180-200 derecede 20-25 dakika pişirin.
  • Kabuklarının kolay çıkması için kestaneleri yıkayıp çizdikten sonra yaklaşık bir saat ılık suda bekletip sonra fırına koyabilirsiniz.

Afiyet Olsun…

Yorumlar
Yükleniyor...