Kadınların Fikir Kütüphanesi.

Doğal doğum hakkında kısa bir bilgi

0

Doğal doğum hakkında kısa bir bilgi: Doğal doğum, tanımından da anlaşılacağı üzere, kadının dışarıdan en az müdahaleyle bebeğini dünyaya getirdiği doğum biçimi. Dünyada ve Türkiye’de sezaryenle doğum oranları yüksek olsa da uzmanların hem anne hem de bebek sağlığı açısından ısrarla önerdikleri doğum biçimi. Memorial Dicle Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümü’nden Op.Dr.Selin Bilgin Kadiroğlu, merak edenler için doğal doğum hakkında bazı kısa bilgiler paylaşıyor.

Doğal ( fizyolojik) doğum, tıbbi bir gerekçe olmadığı sürece; kendiliğinden başlayan, mümkün olduğunca müdahale edilemeden gerçekleşen, annenin doğal kasılmaları beklenerek takip edilen, bebeklerin doğar doğmaz anne kucağı ile buluştuğu doğum olarak tanımlanıyor. Doğal doğumu diğer doğum şekillerinden ayrı tutan bazı önemli noktalar bu süreçte anne adayının daha konforlu bir doğum süreci geçirmesini sağlıyor.

doğal bir doğum
doğal bir doğum

Anne adayının başrolde olduğu bir ekip işi

Doğal doğum felsefesinin amaçları şöyle sıralanabilir:

 • Ailelere huzurlu ve mahrem bir alan oluşturmak
 • Ailelerin sağlık hizmeti sunucuları ve doğum destekçileri ile önceden tanışmalarını sağlamak
 • Aralarında karşılıklı güven ilişkisinin bulunması gerektiğini telkin etmek Ailelerin doğum süreciyle ilgili önceden eğitim almaları ve bilinçlenmeleri, varsa gebenin geçmişten getirdiği korkularının giderilmesi Doğum anında doğuma yeterli zamanın tanınması
 • Doğum eyleminin vücudun doğal hormonlar etkisi altında gerçekleşmesi
 • Gebenin doğum eyle mi süresince serbest hareket edilmesi, istediği aktif pozisyonlarda doğumunu gerçekleştirebilmesi
 • Gebeye fiziksel ve duygusal desteğin sürekli olarak verilmesi
 • Doğum sonrası tentene temas, emzirme
 • Anne baba bağının güçlenmesi için gereken yeterli sürenin ailelere verilmesidir.

Doğal doğum, bir ekip çalışmasıdır. Bu ekipte anne başroldedir.

Doğal doğum, bir ekip çalışmasıdır. Bu ekipte anne başroldedir. Doğal doğumu destekleyen bir doğum doktoru ve doğum ebesinin yanı sıra doğum psikoloğu ve doula da bu ekipte bulunabilmektedir.

Doğal doğum anne ile bebek arasında bağı güçlendirir

İlginizi Çekebilir

Doğumunu kendi doğal hormonları etkisi altında doğal doğum felsefesine uygun olarak gerçekleştiren ailelerin bebeği ile kuracağı bağ güçlü olmaktadır. Tıbbi gerekçeler nedeni ile gerçekleştirilen sezaryen doğumlarında da, aynı ilkelere bağlı kalınarak anne bebek dostu sezaryen uygulamaları ile ailelere tatminkar ve coşkulu doğum deneyimi için fırsat sunulmaktadır.

Doğumun fiziksel ve psikolojik olarak bırakabileceği olumsuz deneyimlemeler azaltılır hatta tamamen ortadan kaldırılması hedeflenir, annenin kendisine ve hayattaki rolüne olan güveni artar. Anne başarma hissini yaşar, babalar sürece dahil oldukları için daha tatminkar bir deneyim yaşar böylece aileler doğum anının coşkusunu sınırsızca deneyimlemiş olurlar. Doğum sonrası depresyon oranları azaltılmış olur.

Doğal doğumun gerçekleşmesi için Dünya, Sağlık Örgütü_ (WHO)_ kanıta dayalı önerilerde bulunmuştur.

Bu öneriler:

 1. Doğum kendiliğinden başlamalıdır.
 2. Doğum yapan kadınlara duygusal ve fiziksel destek verilmelidir.
 3. Doğum boyunca rutin müdahalelerden kaçınılmalıdır.
 4. Doğumda doğal ve aktif ıkınma teknikleri tercih edilmelidir.
 5. Doğumdan sonra anne ve bebeği bir arada tutulmalıdır ve emzirme için limitsiz imkan tanınmalıdır.

Doğal bir doğum öncesi anne babalar eğitim alabilir

Ailelerin kendi doğumları ile ilgili süreçte yapılacak tercihlere ve alınacak kararlara aktif katılabilmeleri önemlidir. Doğumla ilgili yeterli bilgi ve bilinç düzeyleri olmayan aileler, gebelik sürecinde ve doğum anında alınacak dinamik kararlara yeterince katılamayabilir. Doğal ve keyifli bir doğum deneyimi yaşamak isteyen aileler doğum öncesi eğitim programlarına katılarak istedikleri doğum deneyimini yaşamak için tercihlerini ortaya koyma fırsatı bulurlar.

Doğumla ilgili istek ve beklentilerini belirlerler ve bu beklentilerini doğal doğum ekibiyle paylaşabileceklerini öğrenirler. Böylece doğum tercihleri ile ilgili bu talepler doğum öncesinde aile tarafından belirlenmiş ve sağlık ekibine iletilmiş olur. Ekip birbirinin talep ve isteklerini doğum eylemi başlamadan önce öğrenmiş olur. Ayrıca bu eğitim sayesinde doğum esnasında dinamik süreçlerde alınacak kararlara aileler aktif olarak katılım imkanı bulur. Kendi doğumunun yönetiminde aktif rol alma fırsatı sunulur.

Ailelerin kendi doğumları ile ilgili süreçte yapılacak tercihlere ve alınacak kararlara aktif katılabilmeleri önemlidir. Doğumla ilgili yeterli bilgi ve bilinç düzeyleri olmayan aileler, gebelik sürecinde ve doğum anında alınacak dinamik kararlara yeterince katılamayabilir.

Yorumlar
Yükleniyor...