Kadınların Fikir Kütüphanesi.

Hamile iken uçak yolculuğu yapabilir miyim

0

Hamile iken uçak yolculuğu yapabilir miyim? Kadın Sağlığı ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Hüsnü Görgen hamilelik, doğum ve doğum sonrası ile ilgili sorularınızı yanıtlıyor.

UÇAK YOLCULUĞU YAPABİLİRMİYİM ?

Hamile iken uçak yolculuğu yapabilir miyim? 7.5 aylık hamileyim. Doğum için Amerika’ya gideceğim. Fakat o kadar uzun saat yolculuk yapmak bebeğime zarar verir mi? Ve bir hamile 11 saatlik yolculuğa çıkabilir mi?

Pek çok hamile için, hamileliğin 35. haftasına kadar uçak yolculuğu güvenlidir. Herhangi bir medikal veya hamilelik ile ilgili rahatsızlığı olmayan hamile bayanlar, uçak yolculuğunun temel kurallarına uymaları kaydıyla rahatlıkla uçakla yolculuk yapabilirler. Birçok havayolu şirketi iç hatlarda

İlginizi Çekebilir

hamileliğin 36. haftasına kadar, dış hatlarda ise 35. haftasına kadar anne adaylarının uçak

HAREKETLERİNİ AZ HİSSEDİYORUM

5.5 aylık hamileyim. Bebeğimin hareketlerini yolculuğu yapmasına izin verir.

Yolculuk için dikkat edilmesi gereken önemli konular ise şunlardır:

  • Tüm uzun uçak yolculuklarında herkesi ilgilendiren kanın pıhtılaşması (Venöz tromboz) ile ilgili problem, hamileler için de ayrı bir sorundur. Özellikle hamileler bu riski azaltmak için tedbir almalılardır. Yolculuk öncesi hamilelik için olan varis çorabının giyilmesi ve yolculuk sırasında özellikle bacakların periyodik olarak hareket ettirilmesi kan dolaşımını sağlayacağı için önerilen yöntemlerdir.
  • Hamilelerin uçak yolculuğunu rahat geçirmeleri için, uçuş öncesi gazlı içecek ve yiyeceklerden kaçınmaları gerekir.
  • Uçuş sırasında hava-türbülansı önceden tahmin edilemeyeceği ve travma yapma olasılığı olduğu için hamilelerin uçuş süresince kemerlerini bağlı tutmaları da önerilir.

 

Yorumlar
Yükleniyor...