Kadınların Fikir Kütüphanesi.

Hamilelikte halsizlik ve uyku hali

0

Hamilelikte halsizlik ve uyku hali

Betül görgen
Betül görgen

Neden Yorgunum?

Öncelikle bilmelisiniz ki hamileliğin ilk haftalarında kendini yorgun hisseden tek hamile siz değilsiniz. Yalnız olmadığınızı bilim ve önerilerimizi dikkate alın yeter. Ve unutmayın bu geçici bir dönem.

Hep duyarız yeni hamile annelerden; “çok uykum var”, “kendimi yataktan kaldıramadım”, “hiç halim yok” gibi cümleler. Kolay değil vücudunuz minik mucizenin taşıyor, onun için değişiyor, ona uyum sağlıyor… Bu dönem bir süre sonra kendiliğinden geçecek, bunu unutmayın. Yorgunluk hissi ve özellikle gebeliğin başlangıcında yaygındır ve gebeliğin son aylarında da geri döner. Bazı kadınlar tüm gebelik boyunca bu hissi taşıyabilir diyen Kadın Hastalıkları Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Operatör Doktor Betül Görgen hamilelikte yorgunluğun nedenleri ve başa çıkmanın yolları hakkında önemli bilgileri bizlere paylaştı.

Çoooook yorgunummmm!!!

Çoğu kadın gebeliğin erken dönemlerinde devamlı yorgun hisseder. Adeta kilolarca ağırlık vardır üstünde. Daha önce gece kuşu olanlar bile akşam saat 20:00’yi görecek kadar uyanık kalmakta zorlanırlar. Aslında erken gebelik dönemindeki yorgunluğun sebebini kimse tam olarak bilmemekle beraber olası sebeplerinden biri hormonlardaki büyük değişim; özellikle progesteron hormonundaki dramatik artış. Aynı zamanda çok sık tuvalet ihtiyacının oluşması uyku kalitesini bozarak bu yorgunluk hissinin artmasına katkıda bulunuyor.

Bulantı ve kusma da kesinlikle enerjiyi tüketir. Beraberinde üzüntü, umutsuzluk hissi ve depresyonda yorgunluk ve uyku kalitesindeki bozulmanın sebeplerinden biridir. Muhtemelen hormonal değişikliklere yol açtığı bu sebeplerin yanında gebelerde hiç de azımsanamayacak sıklıkla rastlanan demir eksikliği anemisini de unutmamak gerekir.

Bu durum ne kadar sürer?

İlginizi Çekebilir

Kişiden kişiye değişmekle beraber bu semptomlar gebeliğin 2. üç ayında geçer ve yaklaşık 7. aya kadar kendinizi yine enerjik hissedersiniz. Bu aydan sonra ise gittikçe artan ağırlık hissi, sırt ağrısı, mide yanması ve bacaklara giren krampların etkisiyle uyku kalitesi bozulur. Yorgunluk hissi ve bitkinlik durumu geri döner. Bu arada bebek hareketlerinin tetiklediği idrar hissini de unutmamak gerekir.

Nasıl başa çıkılır?

Vücudunuzun verdiği sinyalleri önemseyin:

Yatağa her zamankinden daha erken gitmekle başlayabilirsiniz. Gün içinde şekerleme yapmayı alışkanlık haline getirin. Eğer çalıştığınız yer de ayrı bir odanız varsa kapıyı kapatıp başımızı koyun.

Günlük programınızı ayarlamaya çalışın: Gereksiz sosyal toplantıları ve ev işlerinizi azaltın. Eğer ev dışında çalışıyorsanız planlarınızı biraz işten erken çıkmak üzere yapın. Hafta arası bir gün izin alın ve annenizin evine gidip dinlenin. Böylece gereksiz telefonlardan ve varsa diğer çocuğunuzun taleplerinden kurtulmuş olursunuz.

Doğru beslenin: Gebelik günde fazladan 300 kalori gerektirir. Bunu patates cipsleri ve şekerli barlarla doldurmayın. Meyve sebze, tam tahıllı ekmek ve yağsız sütten oluşan sağlıklı bir beslenme sizi enerjik yapacaktır. Ara öğünlerde meyve veya yoğurt tüketin.

Yeterli sıvı alın: Kafeini kesip bol miktarda su için. Gece tuvalet ihtiyacını artırmamak için sıvı alımını yatmadan birkaç saat önce kesmek gerekebilir.

Her gün düzenli egzersiz yapın: Düzenli yapılan 20 30 dakikalık aktivite sizi daha enerjik hissettirir. Gerilme ve derin nefes alarak yapılan egzersizler çok faydalı olacaktır. Yürüyüş çok faydalı gelecektir.

Gayretli olun: İlk 3 ayı atlattıktan sonra rahatlayacaksınız. Bundan sonra rahat edip gebeliğin keyfini çıkaracağınız dönem başlayacak. Gebeliğin son dönemi içindeyseniz bu günleri ileride gülümseyerek anımsayacaksınız. Bu yüzden tadını çıkarmaya bakın.

Yorumlar
Yükleniyor...