Kadınların Fikir Kütüphanesi.

Bebeklerde en sik görülen cilt lekeleri

0

Bebeklerde en sik görülen cilt lekeleri. Bebeklerin cildi biz yetişkinlere daha hassastır. Cilt yapılarının hala gelişiyor olması, cilt bariyerinin zayıflığı ve inceliği, bebek cildini dış etkenlere karşı savunmasız yapar. Ayrıca doğuştan gelen bazı lekeler de bulunabilir ve bunların çoğu zararsızdır. Yeditepe Üniversitesi Kozyatağı Hastanesi Çocuk SağIığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Perihan Çobanoğlu Saf, bebeklerde en sık karşılaşılan cilt lekeleri hakkında bilgiler paylaşıyor.

Mongol lekelerinin çoğu 2 yaşında kaybolur

Koyu tenli bebeklerde daha sık gözlenir. Belden kalçaya doğru uzanan bölgede, ortaya çıkan morluk olarak kendini gösterir. Bebeğini kucağına alan her anneyi endişelendirebilecek bu durum aslında masum bir lekedir ve bir sağlık sorununa işaret etmez. Mongol lekesinin neden ortaya çıktığı bilinmiyor. Doğumla beraber gözlenen bu leke en az 5-6 cm olan kuyruk sokumundan yukarı doğru uzanan morluk şeklindedir. 2 yaş civarı kaybolur ve tamamen önemsizdir. Down sendromu ile ilgisi yoktur.

Milia lekeleri 2 hafta içinde geçer

Bebeklerin yüz bölgesinde ortaya çıkan milia lekesi, toplu iğne başı büyüklüğünde kabartı biçimindedir. İnci gibi parlayan ve hiçbir sıkıntı yaratmayan bu lekeler zararsızdır ve 1-2 haftaya ortadan kaybolur.

Bebeklerde en çok Toksik Eritem görülüyor

Yeni doğan döneminde sık karşılaşılan bir diğer döküntü ise sivilceye benzer etraf kızarık sari-beyaz kabarıklıklar şeklinde görülen Toksik Eritem’dir. Doğumdan sonraki 1-2 gün içerisinde ortaya çıkan bu döküntü, görünümünün aksine iltihabı değildir ve genellikle bir hafta içerisinde de kaybolur. Ancak bu leke doğumdan hemen sonra veya 5-6 gün sonra oluyorsa eşlik eden huzursuzluk, ateş varsa ya da 3-4 gün içerisinde gerilemiyorsa doktora başvurmak gerekiyor.

Hemanjiyomların çoğu kalıcı değildir

Doğum sonrası bebek teninin üzerinde kırmızı bir leke olarak ortaya çıkan ve birçok aileyi telaşlandıran, “iz kalır mı, neden oldu?” gibi endişeler yaratan döküntü, Hemanjiyom’dur. Genellikle göz kapağı, burun delikleri, dudak üstü, kaşların arası ve ensede gözlenen Hemonjiyomlar için aileler genellikle kalıcı olacağı endişesi duyuyor. Halk arasında bu lekelerin ‘doğum lekesi’ veya ‘Ieylek lekesi” (leyleğin bebeği getirirken ensesinden gagasıyla tutup getirdiği yerdeki kırmızılık efsanesine dayanır) olarak biliniyor. Bilinen bu lekelerin çilek, nar gibi kırmızı meyvelerin hamileyken tüketimine bağlansa da herhangi bir alakası yoktur.

Açık kırmızı 1-2 cm’den 5-6 cm’ye kadar uzanan bu döküntüler genellikle ciltten kabarık olmuyor. Ancak yoğun olduğu durumlarda kabarıklık ortaya çıkabiliyor. Kılcal damarların yoğunlaşıp genişleyerek bir damar yumağı oluşturmasından kaynaklanır. Bebek ağlarken, ıkınırken gülerken daha da belirgin hale gelir. Büyük ve yoğun olanları 4-5 ay civarından 1-1,5 yaşına kadar büyüyebilirler sonra küçülmeye başlar. Çoğunlukla da 4-5 yas civarında kaybolur. Bazı durumlarda cilt- ten kabarık olan Hemanjiyomlar tedavi gerektirebilir. Bunları bir çocuk hekiminin izlemesi gerekir. Diğer pembesi kırmızı, kabarık olmayanlar 1-2 yaş arası kendiliğinden tamamen kaybolur.

İsilik, ter bezlerinin tıkanması sonucu oluşur

Sıcak havalarda ter bezlerinin tıkanması sonucu oluşur. Daha küçük bebeklerde ter gözenekleri de küçük olduğu için daha çok görülür. Bu durum sıcak havalarda bebeklerin gereğinden kalın giydirilmesine bağlıdır. Öncelikle bebeklerin cildinin nefes alabilmesi için sıcaklarda mümkün olduğunca ince ve teri emen kıyafetler seçmeli. Sık sık banyo yaptırılmalı. Havadar ortamlarda bulundurmalı. Bezini sık sık değiştirmeli ve günde en az 15 dakika havalandırmalı.

Cildine bebek yağı ya da yoğun nemlendiriciler gibi şeyler gerekmedikçe sürülmemeli. Şikâyetler çoğunlukla bu bakım önerileriyle kendiliğinden geriler. Ancak isiliğin yaygın olduğu durumlarda çocuk hekimi tarafından önerilen losyonları kullanmak gerekebilir.

Seboreik Dermatitler tedavi gerektirebilir

Yaygın bir döküntü türü olan ‘seboreik dermatit kaşlarda, göz, kapaklarında, alında, kulak arkasında görülür. İlk üç ayda sık rastlanır, kendiliğinden geçebilir. Ancak Seboreik Dermatit’i olan bebeklerin bazılarına doktor gözetiminde çinkolu ya da kortizonlu krem kullanımı gerektirebilir. Bunun Seboreik Dermatit’in saçı deride oluşmuş yaygın haline konak denir. Zeytinyağıyla yumuşatılıp, gün aşırı bebekler için üretilmiş şampuanlarla yıkayıp, sonrasında da tarağın arkası yani düz kısmıyla taramak durumu hafifletir, ama asla zorla kaldırmamak gerekir. Pişik ve alerjik olan atopik dermatit de yine sık görülen sorunlardan biridir.

 

 

Yorumlar
Yükleniyor...