Kadınların Fikir Kütüphanesi.

Böbrek taşı düşürmek bebek için zararlı mı?

0

Böbrek taşı düşürmek bebek için zararlı mı? Kadın Sağlığı ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Hüsnü Görgen hamilelik, doğum ve doğum sonrası ile ilgili sorularınızı yanıtlıyor.

Şu an 3 aylık hamileyim ve böbrek taşım var. Hamile kalmadan önce bir tanesini düşürmüştüm. Şu an bir tanesi duruyor. Acaba hamilelik sırasında onu da düşürürsem bebeğime zarar verir mi?

Böbrek taşı düşürmek bebek için zararlı mı?

Hamilelik sırasında böbreklerde hem yapısal hem de fonksiyonel fizyolojik değişiklikler oluşur. Hamilelerde rahmin büyümesi ve bebeğin böbrek yollarına baskı yapması ve hamilelik sırasında meydana gelen hormonal değişikler nedeniyle hamileliğin ilerlemesi ile birlikte idrar yollarında bası olur ve bu yollarda genişleme olur.

Hamilelerde üriner sistem taşlarında en sık görülen belirti ağrıdır. Bulantı kusma ağrıya eşlik eder. Bulantı kusma, hamileliğin özellikle ilk 3 ayında görülen hamilelik bulantıları ile karıştırılmamalıdır. Taşa bağlı görülen bulantı kusmaya kolik tarzındaki ağrı mutlaka eşlik eder. Taşa bağlı gelişen böbrek ağrısı ve enfeksiyon riski erken doğum, suların erken gelmesi gibi sorunlara neden olur.

Bu nedenle zaman zaman bebeğin hareketinin hissedilmediği dönemlerin olması doğaldır. Ayrıca anne adayının gün içerisinde çalışma temposunda bebek hareketlerini fark etmediği durumlarda olur. Akşam ve istirahatte iken daha fazla hareket hissedilir. Doğal yollarla hamile kalan çiftlerde bebeğin cinsiyetini

olabilir. Ürolog ve Kadın Sağlığı doktoru birlikte hastayı değerlendirmelidir. Hamilelikte taşların yüzde 70’e yakını kendiliğinden düşebilir. Ağızdan alınan ağrı kesiciler ve bol su içilmesi önerilir. İdrar yolu enfeksiyon varlığını tanımak için idrar kültürü yapılmalıdır. Deneyimli üroloji ekibi tarafından idrar yollarına katater konulması ve üreteroskopi ile taşın alınması gerekebilir.

Yorumlar
Yükleniyor...