Kadınların Fikir Kütüphanesi.

Çoçuğumu ne zaman çocuk nörolojisine götürmeliyim?

0

Çocuk nörolojisi çocuğu anne karnından erişkin yaşa kadar izler. Çoçuğumu ne zaman çocuk nörolojisine götürmeliyim? Çocuk nörolojisi, 0-18 yaş arası çocukların beyin, omurilik, sinir ve kas hastalıklarının tanı ve tedavisi ile ilgilenen bir tıp uzmanlık dalıdır. Çocuklar küçük erişkinler değil, büyüyen gelişen varlıklardır. Büyüme ve gelişme anne karnından itibaren başlar. Bu süreçte çocuğun tüm organları ile birlikte beyin, sinir sistemi ve kaslarının da yaşına uygun gelişim özelliklerini kazanması beklenir. Bu nedenle çocuk nörolojisi çocuğun anne karnından erişkin yaşa kadar geçen sürede büyüme ve gelişme sürecini izler, gelişebilecek olumsuz etkileri saptayarak önlem alır, ortaya çıkmış nörolojik hastalıkların takip ve tedavisini yapar.

Çocuk nörolojisinin ilgi alanına giren her durum hastalık değildir

Çocuk nörolojisinin ilgi alanına giren her durum da hastalık değildir. Çocukların büyüme sırasında nöromotor gelişimini gösteren başını dik tutma oturma yürüme, zihin gelişiminin bir parçası olan sosyal gülümseme konuşma gibi basamakları takip ederek, ortaya çıkabilecek olumsuz durumları önceden saptamak, önlem almak, aileleri bu konuda bilgilendirmek çocuk nörologlarının uzmanlık konularıdır.

Çocuk nörolojisi alanında sıkça karşılaşılan hastalıklar neler?

Çocuk nörolojisinin aynı zamanda yeni doğan, bebek, çocuk ve ergenlerdeki nörolojik sorunların teşhisi ve tedavisiyle de ilgilendiğini ifade eden Prof. Dr. Dilara Füsun içağasıoğlu, “Bu alanda sıkça karşılaşılan hastalıklar arasında beyin felci (serebral palsi), gevşek bebek (hipotoni), epilepsi (sara), ateşli havale (febril konvülziyon), bayılma, kas hastalıkları, hareket bozuklukları, tikler, nörodejeneratif hastalıklar, baş ağrıları, migren, öğrenme güçlükleri. Uyku bozuklukları, dikkat eksikliği, hiperaktivite, otizm, nörolojik gelişim bozukluklar, sinir sistemi enfeksiyonları gibi çeşitli durumlar sayılabilir.” diyor.

Çocukların hassas gelişim döneminde gecikme varsa erken tespiti önemlidir

Çocuğun büyüme gelişme basamaklarını takip etmek, olumsuz gelişmelere zamanında önlem alabilmek ve ortaya çıkmış nörolojik hastalıkların tanı ve tedavisi için çocuk nöroloğu ile görüşmeniz uygun olacaktır. Çocuk nörolojisi doktoru çocukları ailesi ile birlikte değerlendirmeye alır. Aileden şikayet ve belirtilerle ilgili öyküyü dinler, geniş aile ilgili sorgulamalar yapar. Bebeğin veya çocuğun gelişimsel ve nörolojik muayenesini yaptıktan sonra gerek görürse bir takım testler isteyebilir. Muayene ve stenmişse testlerin sonuçları ile aile ile tekrar görüşüp belirtilerin bir sebebi olup olmadığını, varsa bir hastalık veya sendrom adını paylaşır. Tedavi ve takip konusunda aileyi bilgilendirir.

Gelişim testleri öneriliyor

Çocuk nöroloğu gerekli görürse çocuğun gelişimsel basamaklarını izleme açısından takibe alabilir, gelişim testleri yaptırılmasını isteyebilir. Ayrıca kan testleri, elektroensefalografi (EEG), beyin MRG (Manyetik Rezonans Görüntüleme), beyin BT (Bilgisayarlı Tomografi), elektromiyografi(EMG) yaptırılmasının da önerilebilir. Çocuklarda görülen nörolojik hastalıklar sadece kendilerini etkilemez. Ebeveynler, kardeşleri, geniş aile bireyleri, öğretmenleri ve arkadaşları da bu durumdan etkilenirler. Konu ile ilgili endişeleri- nizi giderebilmek için, çocuklarınızın nörolojik gelişimlerinin izienmesi, erken tanisi ve gerekli durumlarda erken tedavisi için çocuk nörolojisi hekiminizle görüşmeniz uygun olacaktır.

 

 

Yorumlar
Yükleniyor...