Kadınların Fikir Kütüphanesi.

D Vitaminini DİKKATE ALIN!

0

D Vitaminini DİKKATE ALIN! D vitamini depoları yetersiz olan annelerin bebekleri de bu durumdan etkileniyor. Araştırmalar Türkiye’de her 10 kişiden 9’unda D vitamini eksikliğini gösteriyorken ‘D Vitamini” gerçeğiyle tanışmanızın tam zamanı!

D vitamini gereksinimi gebelikte ve emzirme döneminde artıyor. Ancak artan bu ihtiyaca karşın yeterli desteğin alınmaması eksikliği tetikleyen nedenlerin başında geliyor. Türkiye’de D vitamini eksikliği görülme sıklığı ve ilişkili faktörlere yönelik yapılan “Prevalence and Vitamin D Deficiency and Associated Factors in Turkey” araştırması sonuçlarına göre D vitamini eksikliği görülme sıklığı kadınlarda yüzde 93 ile erkeklerden daha yüksek.

Çalışmaya göre Türkiye’de 10 kişiden 9’unda D vitamini eksikliği görülüyor. Anne, bebek ve çocuklarda D vitamininin önemini konuştuğumuz Acıbadem Sağlık Grubu Çocuk Endokrinolojisi Uzmanı Prof. Dr. Serap Semiz, özellikle annelerin hamilelikte ve emzirme döneminde artan D vitamini gereksinimlerini karşılayamamasını, eksikliğin en önemli nedeni olarak açıkladı.

Semiz, D vitamini eksikliğinde çocuklarda büyüme ve gelişmenin etkilendiğini ve ciddi bir metabolik kemik hastalığı olan raşitizmin ortaya çıktığını belirtti. Prof. Dr. Semiz, Türkiye’de D vitamini eksikliği görülme sıklığının çocuklarda “o 3,8-19, ergenlerde 9 8-65, gebe ve doğurganlık çağındaki kadınlarda da Ye 46-70 arasında olduğunu belirterek, “D vitamini, vücutta kalsiyum dengesini düzenleyerek, kemik mineral yapısının oluşmasını sağlıyor. Büyüme-gelişmeye katkıda bulunarak, bağışıklık sistemini güçlendiriyor. D vitamini gereksinimi hızlı büyüme dönemlerinde artıyor. D vitamini eksikliğinde, çocuklarda büyüme ve gelişme etkilenebiliyor ve ciddi bir metabolik kemik hastalığı olan raşitizm ortaya çıkabiliyor. Ayrıca diş çıkarmada ve yürümede gecikme gibi problemlere neden olabiliyor.” dedi. Prof. Dr. Semiz’den aldığımız konuyla ilgili detaylı bilgileri sizlerle paylaşıyoruz…

D Vitaminini DİKKATE ALIN!
D Vitaminini DİKKATE ALIN!

D VİTAMİNİ UYGUN DOZLARDA KULLANILMALI

D Vitaminini DİKKATE ALIN! D vitamini eksikliğinden korunmak için hamileler ve emziren annelere yaşam tarzı göz önünde bulundurularak 600-2000 |U/günlük D vitamini; çocuklara 1 yaşına gelinceye dek günde 400 IU, 1-18 yaş arasına 600 IU günlük D vitamininin düzenli olarak verilmeli. D vitamininde doğru doz alımı oldukça önemli. Bilinçsizce kullanılan yüksek dozdaki D vitamini sakıncalı olduğu için D vitamini takviyesi hekim önerisi olmadan yapılmamalı.

D vitamini eksikliği, gebe ve doğurganlık çağındaki kadınlarda yüzde 46-70 arasında görülüyor.

D VİTAMİNİ EKSİKLİĞİ ÇOCUKLARDA RAŞİTİZM HASTALIĞININ NEDENİ

Çocuklarda D vitamini eksikliğinde raşitizm hastalığına bağlı olarak; kafa kemiklerinin pinpon topu gibi çökmesi, alın çıkıklığı, kafa şeklinde değişiklikler, bıngıldak kapanmasında gecikme, kaburgalarda ve göğüs kafesinde şekil bozuklukları, uzun kemik uçlarında kadeh şeklinde genişlemeler, yürümede gecikme, yürümeye başlayan çocukta bacaklarda X ve O şeklinde eğrilmeler, başta terleme ve saç dökülmesi, kabızlık, diş çıkarma ve yürümede gecikme, enfeksiyonlara yatkınlık gibi sonuçlar ortaya çıkabiliyor.

GÜNEŞ VE GIDALAR D VİTAMİNİ İHTİYACINI KARŞILAMADA YETERSİZ

D vitamini eksikliğinin pek çok nedeni bulunuyor. Bunlar; güneş ışınlarından yeteri kadar yararlanamamak, D vitamininden zengin besinleri yetersiz tüketmek, annenin hamilelikte ve emzirme döneminde artan D vitamini gereksinimini karşılayamaması, bazı ilaçlar, barsak emilim sorunları ve kronik hastalıklar olarak sıralanabilir. D vitamininin en büyük kaynağı güneştir. D vitamini başlıca UV ışınları aracılığıyla deride, ayrıca besinler yoluyla provitamin olarak alınarak karaciğerde sentezlenir. Güneş ışınlarının dik geldiği zaman diliminde vücudun belli bölgelerinin günde 20-30 dakika güneşte kalmak günlük D vitamini ihtiyacımızı karşılıyor.

Ülkemiz güneş açısından oldukça şanslı bir coğrafyada, ancak yapılan araştırma sonuçlarına göre çocuk ve ergen grupta D vitamini eksikliği görülme oranı oldukça yüksek. Bunun nedenleri arasında ülkemizin güneş ışınlarını alış açısı ve güneşin kışın yeterince etkili olmamasını sayabiliriz. Yaz aylarında ise faktör 15 üzerinde koruma güneş ışınlarını bloke ediyor, öte yandan aşırı güneşe maruz kalmak cilt kanseri riskini artırıyor. Somon, uskumru, ton balığı, sardalya gibi yağlı balık türleri; yumurta sarısı, süt, brokoli, maydanoz D vitamini yönünden zengin. Ancak bu besinler de miktar olarak günlük alınması gereken D vitamini ihtiyacını karşılamıyor.

ÇOCUK VE YETİŞKİNLERE ÖNERİLEN DOZLARDA TAKVİYE:

D Vitaminini DİKKATE ALIN! WELLCARE VİTAMİN D3 Wellcare Vitamin D3, Avrupa Endokrin Derneği Klinik Uygulama Kılavuzunda çocuk ve yetişkinler için önerilen dozlarda D3 vitamini içeriyor. Çocuk ve yetişkinlerde önerilen 400 1U-600 1U-1000 IU doz seçeneklerine göre günde bir kez püskürtülerek kullanım kolaylığı sağlıyor.

Türkiye’de ilk defa sprey formunda ve kılavuzlara uygun dozda üretilen Wellcare Vitamin D3, içeriğinde etken madde olarak yüzde 100 saf D3 vitamini (kolekalsiferol) ve çözücü olarak saf zeytinyağı ile farklılaşıyor. Ürünün en önemli farkı BHA, tatlandırıcı, katkı maddesi, şeker, alkol içermeyen bir gıda takviyesi olması. Tavsiye edilen dozlarda kullanıldığında vücutta birikmiyor ve toksik etkilere neden olmuyor. Sprey şeklinde püskürtülerek uygulandığı için her püskürtmede güvenli miktarda D vitamini desteği sağlıyor.

D Vitaminini DİKKATE ALIN!
D Vitaminini DİKKATE ALIN!

Hamilelikte de oldukça önemli!

D vitamini bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıklara karşı koruma sağlıyor. Vücuttaki tüm hücreler için yararlı olduğu bilinen D vitamini eksikliği özellikle hamilelikte de sorunlar yaratabiliyor…

D vitamini, vücutta başta kemikler olmak üzere pek çok önemli fonksiyonda rol almaktadır. Diyetle alınan kalsiyum ve fosforun bağırsaklardan emilmesini sağlamaktadır. Vücuttaki kalsiyum ve fosfor dengesini sağlarken, kemik erimesine yol açan paratiroid hormonun salgılanmasını önlemektedir.

Kemik ve kasların sağlığı için gerekli olan D vitamininin bağışıklık sistemine olumlu etkisi olduğu bilinmektedir. Bunların yanı sıra hipertansiyon, kalp hastalıkları, bazı kanser türleri ve bağışıklık sistemi ile ilgili hastalıklara karşı koruyucu etki de göstermektedir. Peki hamilelikte anne ve bebeğe etkisi nedir?

ANNE ADAYLARININ SAĞLIĞINI OLUMSUZ ETKİLEYEBİLİR

Hamilelik döneminde anne adayının yanı sıra bebeğin sağlığı açısından da D vitamini kullanımına önem verilmesi gerekir. D vitamini eksikliğinde annede “gebelik zehirlenmesi” denilen preeklamsi/ eklamsi riskinde artış yaşanırken gebelik şekeri ve kemik erimesi de gözlenmektedir. Gebelik sırasında D vitamini eksikliği ayrıca kalsiyum emiliminde azalmaya neden olurken; yetersiz kilo alımı, halsizlik, yorgunluk, kas ve kemik ağrıları gibi şikayetlerin yaşanmasına yol açmaktadır.

D vitamin seviyesi düşük olan annelerde sezaryen yoluyla doğum daha fazla yaşanmaktadır. Anne adayına uygulanacak D vitamini desteğine gebeliğin 12. haftasından itibaren başlanması gerekmektedir. Gebelik sürecinde devam etmesi gereken D vitamini desteğinin emzirme döneminin 6. ayına kadar sürdürülmesi önemlidir.

BEBEKTE KALICI ETKİLER YARATABİLİR

Anne karnındaki bebek kalsiyum ihtiyacını anneden karşılamaktadır. Annenin gebelikte ve emzirme döneminde normal kalsiyum dengesi için D vitamini düzeyinin yeterli olması gerekmektedir. D vitamini eksikliği olan annelerden doğan bebeklerde düşük doğum ağırlığı, kemiklerde yumuşama ve zayıflamaya bağlı şekil bozuklukları gözükmektedir. Bunların yanında bebeğin bıngıldağının büyük olması, geç kapanması ya da kapanmaması, kaslarda zayıflık ve diş çıkmasında gecikmeler sık karşılaşılan durumlar arasında yer almaktadır. Gebelikte D vitamini yetmezliğinin yenidoğan bebek üzerindeki etkileri kalıcı olabilmektedir. Bu etkiler doğumdan sonra verilecek D vitamini desteği ile tam olarak düzeltilemeyebilir. Bu durum özellikle beyin ve bağışıklık sistemi gelişiminde önemlidir.

D vitamini eksikliği yaşamamak için…

Güneşin az olduğu bu aylarda D vitamini eksikliği yaşamamak adına beslenme düzeninize özen göstermelisiniz. Yağ bakımından zengin somon, sardalye, uskumru ve ton balığı tüketebilirsiniz. Bunun yanı sıra süt, süt ürünleri ve yumurtayı da beslenme düzeninize eklemelisiniz. Bitkilerde maydanoz, ısırgan otu ve yoncada D vitamini bulunmaktadır. Beslenmeyle vücudun D vitamini ihtiyacının %15-20’sinin karşılandığını unutmayın. Kış aylarında mümkün olduğunca güneşlenmek ve yetersiz : olduğu durumlarda doktor kontrolünde D vitamini desteği almak gerekir.

Yorumlar
Yükleniyor...