Kadınların Fikir Kütüphanesi.

Egzama soğuk aylarda daha sık görülüyor

0

Egzama soğuk aylarda daha sık görülüyor. Yağlı egzama; ataklarla seyreden kronik bir deri hastalığıdır. Saçlı deride, kaşlarda burun kenarlarında, yanaklarda, sakal bölgesinde, kulaklarda, göğüs bölgesinde, gövdede, yağlanma, kızarıklık ve kepeklenmeye yol açar.

Anadolu Sağlık Merkezi Dermatoloji Uzmanı Dr. Hazal Sönmezler Selek, “Yağlı egzama, çoğu zaman, endişe edilmesi gereken başka bir hastalık kaynaklı olarak ortaya çıkmaz. Ancak mevsim geçişlerinde, özellikle soğuk kış günlerinde, stresli dönemlerde, enfeksiyon hastalık geçirilen durumlarda, bazı hormon tedavileri sırasında veya bazı nörolojik hastalığı olan kişilerde şiddetli olabilir.” diyor.

Normalde vücut florasında halihazırda var olan Malassezia isimli mantarın, aşırı derecede artışı ve bu aşırı artışa bağlı olarak deri savunma sisteminin verdiği aşırı tepkinin sonucunda yağlı egzama oluşur. Bu rahatsızlığa neden olan durumlar henüz tam olarak bilinmiyor olsa da sıklıkla yağlı cilde sahip veya yapısal olarak yağlı cilde yatkın kişilerde ortaya çıkıyor.

Tedavi için kişiye özel şampuan ve nemlendiriciler gerekiyor

Yağlı egzamanın kalıcı çözümü olmamakla birlikte kişi için en doğru şampuan ve nemlendiricilerin kullanımı ile kontrol altına alınabilir. Bu soruna sahip kişilere astalarına, ketokonazol, çinko pirition, selenyum disülfit, salisilik asit, sikloprok, solamin gibi içerikler barındıran şampuanlar öneriliyor. Bu şampuanlar kişinin kepek problemi ile başa çıkmasında da yardımcı oluyorlar. Ancak şampuan kullanımında sağlanan faydanın kişisel olduğu, her ürünün her hastaya iyi gelmeyebileceğinin göz önünde bulundurulması gerekiyor.

Yukarıda bahsedilen içerikleri barındıran başka bir şampuana geçiş yapılması gerekebiliyor. Bu özel şampuanların haftada 2 kez kullanılması, saç diplerinde köpürtüldükten 5 dakika sonra durulanmasını öneriliyor. Bu şampuanlar saçları kurutabileceği için saçın uç bölgelerine nemlendirici saç kremleri uygulanabilir. Yüzde görülen kepeklenme ve kızarıklıklar içinse; çinko pirithion, ardıç katranı, pirokton olamın, sikloproksolamin içerikli nemlendiriciler ve salisilik asit içerikli yüz yıkama jelleri kullanılabilir. Dermokozmetik ürünler ile yapılan düzenli cilt bakım rutinine rağmen şiddetli seyreden seboreik dermatit için bir dermatoloji uzmanına başvurulmalıdır.

Yorumlar
Yükleniyor...