Kadınların Fikir Kütüphanesi.

Emzik kullanımında dikkat edilmesi gereken noktalar!

0

Emzik kullanımında dikkat edilmesi gereken noktalar! Emzik kullanımında dikkat edilmesi gereken noktalar! Bebeklik dönemi her zaman kolay geçmeyebilir. Bazı anlar anneleri oldukça zorlar. Bu gibi anlarda emzik anneler için çoğu zaman kurtarıcı olabiliyor. Piyasada farklı özellikleri bulunan, farklı materyallerden üretilen, birbirlerine göre avantaj ve dezavantajları ile öne çıkarılan pek çok emzik çeşidi bulunduğunu söyleyen Çocuk Diş Hekimliği Uzmanı Nurgül Demir emzik kullanımında su noktalara dikkat gerekiyor.

Emzikler, bebeklerin hem fizyolojik ihtiyaçlarının karşılanmasında hem de günlük rutinler veya uyku zamanlarında sakinleştirilip, yatıştırılmalarında sıklıkla tercih edilen ürünler. Ancak yanlış ve gerektiğinden uzun emzik kullanımının yaratacağı bazı sorunları da bilmek gerekiyor.

 • Anne memesini reddetmek
 • Diş çürükleri
 • Diş diziliminde çapraşıklık ve Çene bozuklukları
 • Parmak emme alışkanlığı gibi problemlere sebep olabilir.
Emzik kullanımında dikkat edilmesi gereken noktalar!
Emzik kullanımında dikkat edilmesi gereken noktalar!

Emzik kullanırken dikkat edilmesi gereken noktalar

 1. Bebek anne memesini emmeye alışana kadar, emzik kullanımına başlanmamalıdır.
 2. Emzik anne, baba ve bakıcılar da dahil, asla bir başkasının ağzına sokulmamalıdır.
 3. Bebeğin emziğe alışmasını sağlamak, uykuya dalmasını kolaylaştırmak veya sağlığı için faydalı olabileceği düşüncesiyle; emzik bal veya pekmeze batırılarak bebeğe verilmemelidir, Bebeğin, ağzında, şekerli bir besinle uykuya dalması erken çocukluk çağı çürüğü” denilen şiddetli çürüklerin temel sebeplerindendir.
 4. Bebeğin meyve tüketimini arttırmak ye vitamin almasını kolay hale getirmek amacıyla; hazneli emziklerin i içine koyularak bebeğe verilmesi, çürük riski yüksek olan bebeklerde erken diş kaybı riskini arttırabilir. Emzikle meyve tüketimini keyif haline getiren bebeklerde, meyvelerde bulunan seker, çürük bakterisi bulunan ağız ortamında, kaşıkla beslenmeye oranla daha uzun süre kalarak çürük riskini arttırır.
 5. Emzik seçimi yapılırken, kesinlikle Bisfenol-A (BPA) içermeyen emzikler tercih edilmelidir. Özellikle, üreme sağlığına olan zararlı etkilerinden dolayı bebekler için üretilen ürünlerde BPA kullanımı pek çok ülkede yasaklanmıştır.
 6. Ağız yapısına uyumlu olarak üretilmiş ortodontik emzikler, çene gelişimini ve diş dizilimini daha az etkileyeceği iddiasıyla piyasaya sürülen,
  annenin meme ucunu taklit eden emziklerdir. Ebeveynler için yeni bir alternatif olarak değerlendirilebilir. ancak klasik emziklerin ağız yapısın- da sebep olduğu bozuklukları önleyebileceğini söylemek doğru değildir. Bu emzikler, sadece önerilen kullanım süreleri dahilinde tercih edilebilir.
 7. Ağızdan düşerek yeniden ağza alınan veya doğru şekilde ve sıklıkta temizlenmeyen emzik yüzeylerindeki bakteri, mikroorganizma tutulumu; ağızda mantar gibi lokal enfeksiyonlara, mide bağırsak sisteminde ciddi hastalıklara sebep olabilir. Emziklerin temizlenmesi için özel olarak üretilen sterilizatörler kullanılabileceği gibi; iki günde bir 5 dakika kaynatılması da yeterli olacaktır.
 8. Lateks emzikler hem lateks alerjisi riskinden dolayı hem de bakteri tutulumu diğer materyallerden yapılan emziklere göre daha yüksek olduğu için tercih edilmemelidir.
 9. Emziğin 12 aylık dönemi aşan kullanımı akut orta kulak iltihabı riskini arttırabilir.
 10. Emzik kullanımına, süt köpek dişlerinin çık- maya başladığı, bebeklerin ortalama 18 aylık dönemlerinde son verilmelidir. Uzun dönemli emzik kullanımı, çenelerin gelişiminde ve diş diziliminde ciddi bozukluklara sebep olabilir.
Yorumlar
Yükleniyor...