Kadınların Fikir Kütüphanesi.

Hamilelikte İyot Eksikliği ve Bebeğe Zararları

0

Hamilelikte İyot Eksikliği ve Bebeğe Zararları

İYOT EKSİKLİĞİNE DİKKAT!

Hamilelikte iyot eksikliği, bebekte zeka ve gelişme sorunlarına neden olabiliyor. Dolayısıyla yeterli miktarda alınması gerekiyor.

Anne adayları hamilelikte pek çok vitamin, mineral ve elemente normalden daha fazla ihtiyaç duyuyorlar. Bunlardan biri
olan iyot, hamilelikte yeterli miktarda mutlaka
alınması gereken çok önemli bir element. Çünkü
eksikliği; bebekte zeka geriliğinden tutun da
büyüme ve gelişme bozukluklarına neden olabiliyor.

Amerikan Hastanesi’nden Kadın Hastalıkları ve
Doğum Uzmanı Dr. Senai Aksoy, hamilelikte iyot
gereksinimi ve hangi besinde ne kadar
iyot bulunduğu hakkında bilgi verdi.

İyot vücutta ne işe yarar?

İyot; triiodothyronine (T3) ve thyroxine (T4) adı verilen tiroit hormonlarının yapısında bulunan, ana madde olduğu için de normal tiroit fonksiyonu için gerekli olan bir maddedir. Tiroit bezi, kandaki iyodu alıp hormonların yapımında kullanır. Tiroit hormonları; büyüme, gelişme, metabolizma ve üreme fonksiyonları gibi pek çok fizyolojik olayın düzenlenmesinde aktif rol oynar.

Hamilelikte gerekli mi?

Tüm dünyada bu konuyla ilgilenen doktorlar hamile olan ya da hamile kalmayı planlayan kadınların yüksek miktarda iyot içeren maddeler tüketmelerini önerir. Bu şekilde önlenebilir zeka geriliğinin birinci sıradaki nedeni olan konjenital hipotiroidizm’in önüne geçilebilir. Hamileliklerinde yeteri kadar iyot almayan annelerin bebeklerinde düşük IQ düzeyi görülebilir. Bununla birlikte gıdalarla alınan iyot yeterli olduğundan, dışarıdan alınmasına gerek yoktur.

besin değerleri

Hamile olan ya da hamile kalmayı planlayanlara yüksek miktarda iyot içeren maddeler tüketmeleri öneriliyor.

Ne kadar alınmalı?

Amerikan Gıda ve Beslenme Dairesi günlük iyot ihtiyacını, hamilelerde 220 mikrogram, emziren annelerde ise 290 mikrogram olarak önerir. Bu dozlar Uluslararası İyot Eksiliği Kontrol Komitesi, Dünya Sağlık Örgütü ve UNICEF’in önerileriyle aynıdır.

Dr. Senai Aksoy:
İYOT EKSİKLİĞİ DÜŞÜK SIKLIĞINI ARTIRIYOR

Hamilelik ve emzirme dönemi vücudun iyot gereksiniminin arttığı bir dönemdir. Hamilelik döneminde yeterli iyot alınmaması düşük, ölü doğum ve bazı doğum anomalilerinin görülme sıklığını artırır. İyot yetmezliğine ilaveten selenyum yetersizliği de bu formun gelişiminde rol oynar. Tiroit hormon üretimini olumsuz etkileyen ve guatrionjen adı verilen maddelerin diyetle fazla miktarda alınması da bu tabloya neden olabilir.

Fazla alınırsa…

İyot zehirlenmesi çok nadir görülen bir olaydır ve sadece çok yüksek dozlarda alındığında meydana gelir. Belirtileri; ağız, boğaz ve midede yanma, ateş, bulantı, kusma, ishal, nabızda zayıflama ve komadır. Eksikliğinde neler olur?
İyot eksikliği tüm dünyada önlenebilir beyin hasarının en önemli nedeni olarak kabul edilir. Dünya Sağlık Örgütü’ne göre 740 milyon insan iyot eksikliğine bağlı hastalıkların pençesindedir. İyot eksikliği, başta zeka geriliği olmak üzere hipotiroidi, guatr ve gelişme bozukluklarına neden olur. Gelişmekte olan bebekteki iyot eksiliğinin tek nedeni, annedeki iyot yetersizliğidir. Bu durumun en ileri formu konjenital hipotiroidizmdir. Kretenizm adı da verilen bu durum, geri dönüşü olmayan zeka geriliklerine neden olur.

 

 

 

Yorumlar
Yükleniyor...