Kadınların Fikir Kütüphanesi.

Hamilelikte Magnezyum İhtiyacı

0

Hamilelikte Magnezyum İhtiyacı

Bebeğinizin sağlıkla dünyaya gelmesi için, hamileliğinizin sorunsuz tamamlanması gerekiyor. Sizin sağlıklı bir hamile olmanız, bebeğinizin de sağlıklı gelişmesi için önemli. Kadın Hastalıkları ve Doğum, Perinatoloji Uzmanı Prof. Dr. Ahmet Semih Tuğrul, vücudumuz için elzem mineraller- den olan magnezyumun hamilelikte neden daha önemli olduğunu anlatıyor.

Magnezyum neden önemli?

Karnınızda günden güne büyüyen minik bebeğiniz tamamen sizin bedeniniz üzerinden beslenecektir. Bu nedenle vücudunuzun sağlıklı bir şekilde çalışmasını sağlayan değerleri normal seviyede tutmak bebeğinizin sağlıklı gelişimi açısından önemli bir yere sahiptir. Hamilelikle magnezyum takviyesi gerekli olmamakla birlikte bazı durumlarda doktor tavsiyesi ile magnezyum takviyesi yapılabilir.

Vücudumuzdaki tüm hücreler özellikle kalp, kaslar ve böbrekler normal işlevini yaparken magnezyuma gereksinim duyar. Yaklaşık %60  kemiklerde ve dişlerde bulunan magnezyum pek çok enzimi aktive eder, kalsiyum, potasyum, D vitamini düzeyini, kas ve sinir sistemini düzenler. Vücut içi iletişim için gerekli olan magnezyum kas kasılmalarını düzenleyerek, kan basıncı ve kan şekerini normal seviyede tutmakta görevlidir.

Vücudumuzun günlük magnezyum ihtiyacı 300mg iken hamilelikte bu miktar 450-700mg aralığına kadar çıkabilir. Hamilelik sürecinde görülen magnezyum eksikliğinde bulantı, halsizlik, iştahsızlık, yorgunluk, uyku bozukluğu, güçsüzlük ve gece uykudan uyandıran kas spazmları görülebilir. Bu gibi durumlarda doktor kontrolünde vücudun ihtiyaç duyduğu seviyede magnezyum takviyesi gerekir.

Magnezyum içeren besinler

Gebelikte süresince anne ve bebek sağlığı açısından önemli bir mineral olan magnezyum doğal yollarla da alınabilir. Koyu yeşil yapraklı sebzeler (Ispanak, brokoli, yeşil fasulye), kabak çekirdeği, ceviz, fındık, badem, kestane, tahıllar magnezyum açısından zengindir. Ancak tedavi amaçlı magnezyum kullanımında yeterli olmadığı görülmektedir.

Hangi durumlarda magnezyum tedavisi gerekir?

Erken doğum kasılmalarının durdurulması, preeklampsi dediğimiz hipertansiyon ile seyreden hastalarda olası krizlerin önlenmesi için kullanılmaktadır. Damar yoluyla alınması gereken magnezyum takviyesi hastane ortamında doktor kontrolünde yapılmaktadır. Ağır preeklampsi ve eklampsi (gebelik zehirlenmesi) durumunda damar yolu ile verilen yüksek doz magnezyum (sülfat halinde), bebek veya annede merkezi sinir sistemi depresyonu yapmadan kasılmaların önlenmesinde etkilidir. Doğumda kriz riski yüksek olduğundan doğum esnasında ve sonraki ilk 24 saatte de kullanılır. Burada amaç; hipertansiyonu tedavi etmek değil, kasılmaları önlemektir. Böbrek yoluyla atıldığından hemen hemen tamamen kandan temizlenen magnezyumun böbreklerin süzme yeteneği azalmışsa tedavi dozu azaltılır. Ayrıca kalp ve böbrek hastalığı bulunan gebeler doktor önermedikçe magnezyum takviyesi yapmamalıdır.

Yorumlar
Yükleniyor...