Kadınların Fikir Kütüphanesi.

Hastalıklarla mücadelede destek tedaviler

0

BİTKİ ÇAYLARI

Hastalıklarla mücadelede destek tedaviler; IHLAMUR: Ihlamur çocuklar için uygundur. Öksürük, burun akıntısı, boğaz iltihabına sahip çocuklarda meyvelerle birlikte kaynatılarak veya limon, zencefil, karanfil ve ballı propolis ile karışım hazırlanabilir. Ihlamur çayı 1/4 adet ayva (çekirdekleri ile), tarçın ve karanfil ile demlenince çocuklar tarafından çok beğeniliyor. Ihlamurun antioksidan içeriği sahip olduğu en iyi özelliklerinden biridir. Ouersetin ve kaempferol gibi antioksidan bileşikler, hem serbest radikal süpürücü olarak rol alır hem de vücutta meydana gelebilecek hasarları önleyerek genel sağlığımızı iyileştirir. P-kumarik asit olarak adlandırılan oldukça faydalı bir organik bileşik içerir. Bu bileşik ‘diyaforetik‘ olarak bilinir; terleme ile birlikte toksinleri vücuttan uzaklaştırmak anlamına gelir. Bu da ıhlamurun, ateşi olan hastalar için ateş düşürücü etki göstermesi demektir. Öksürük, burun akması ve boğaz tahrişini azaltıcı etkisi de bulunur.

REZENE: Rezene çayı, antimikrobiyal ve antiviral bir ajandır. Rezene çayı tüketimi, bağışıklık sistemine saldıran patojenlere karşı, vücudun kendini savunmasına; sindirim kasları da dahil tüm kasları rahatlattığından dolayı içtikten sonra daha rahat uyumaya yardımcı olur. İlaveten, sindirimi de destekler. Rezene, yıllardır emziren annelerde emzirme kalitesini ve sütün miktarını artırmak için kullanılır. Rezene çayı, vücudumuzun düzenli olarak maruz kaldığı zararlı şeylerle savaşabilmek için gerekli antioksidanları içerir. Rezene çayı içtiğimizde, antioksidanlar kanımızdaki zararlı bileşiklere yapışır ve onlarla mücadele eder. Bu özelliği sayesinde böbrek ve karaciğer üzerindeki yükü azaltır, yeni hücre üretimine yardımcı olur ve hatta yaşlanmanın belirtilerini azaltır.

MELİSA ÇAYI: Stres semptomlarını yatıştırıcı ve rahatlamaya yardımcı bir etkisi vardır. İlaveten, sinirlilik ve heyecanlanma gibi anksiyete belirtilerini de azaltmaya yardımcıdır. Rahatlatıcı etkisi, hastalık dönemlerinde kaliteli uykuya geçişi sağlayarak etkin dinlenmeye destek olur.

ADAÇAYI: Adaçayı, tıbbi özellikleri ile ünlüdür. Özellikle ağız ve boğaz iltihaplarında, mide şikayetlerinde kullanılmaktadır.

EKİNEZYA: Ekinezya, kökleri ve yaprakları geleneksel olarak şifalı olduğu için kullanılan bir bitkidir. Soğuk algınlığının tedavisinde kullanılır. Ayrıca üst solunum yolları ve idrar yolu iltihabının önlenmesinde etkilidir. Ekinezya çayının tüketimi, grip belirtilerinin süresinin kısaltılmasında da oldukça etkilidir. Çalışmalar, ekinezyanın soğuk algınlığı geçirme ihtimalini yüzde 58 oranında azaltabileceğini ve hastalık sürecini 1-4 gün kadar kısaltabileceğini gösterir. Bir başka çalışmaya göre de, ekinezyanın düzenli olarak alınmasının grip aşısına göre daha etkili olduğu belirtilir. Ekinezya aynı zamanda antioksidan özelliklere sahiptir, hücrelere hasar veren toksinleri (serbest radikaller) yok eder. Vücudun stres yönetimine yardımcı olur.

NOT: Hamilelikte ekinezya kullanımı fetüse etkilerinden dolayı önerilmez. 2 aydan uzun süre kullanımı da uygun değildir.

 

 

Yorumlar
Yükleniyor...