Kadınların Fikir Kütüphanesi.

Kabakulak çocuktan anne babaya geçer mi?

0

Kabakulak çocuktan anne babaya geçer mi? Uzmanlar, kabakulak hastalığın çocukluk döneminde sıkça görülmesine rağmen, yetişkinlikte yaşanması halinde ciddi komplikasyonlara yol açabileceğini söylüyor. Kabakulaktan korunmak için en etkili yolun aşılanmak olduğunu dile getiren Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Dr. Dilek Leyla Mamcu, konu ile ilgili olarak şu bilgileri veriyor.

Kabakulak hastalığının, bulaşıcı bir virüsün neden olduğu bir sağlık sorunu olduğunu ifade eden uzmanlar, erişkin yaşta geçirilmesinin ciddi klinik tablolara ve komplikasyonlara neden olabileceğini söylüyor. Kabakulak virüsünün neden olduğu bu hastalık, bulaşıcıdır. Tükürük bezlerinde ve lenf bezlerinde şişme, ateş, baş ağrısı, kas ağrısı, yorgunluk ve iştahsızlık ile başlar. Hastalar tükürük bezlerinin şişmesinden önceki 3 gün ve sonraki 5 gün boyunca bulaştırıcıdır. Hasta kişilerden öksürme, hapşırma, konuşma sırasında havaya karışan damlacıkların solunması veya kirlenmiş eşyalar aracılığıyla bulaşır. Destek tedavisi dışında özel tedavisi yoktur. Belirtilere yönelik tedavi ile genellikle 1-2 hafta içerisinde iyileşir.

Kabakulaktan korunmanın en etkili yolu aşılanmaktır.

Kabakulak çoğunlukla çocuklarda görülse de gençlerde ve erişkinlerde de görülebilir. Çocukluk dönemi aşıları eksik kişilere, bulaştırıcılık döneminde olan bir hasta ile temas etmeleri halinde virüs bulaşabilir. Kabakulak aşısı yapılmayan veya eksik yapılan çocuklar, hastalığa karşı bağışık olmadıkları için, çocukluk, gençlik ve erişkinlik dönemlerinde de hastalığı geçirebilir. Kabakulaktan korunmak için en etkili yol aşılanmaktır. Kabakulak aşısı tek başına uygulanan bir aşı değildir. Kızamık ve Kızamıkçık aşısı ile beraber uygulanır (KKK veya MMR aşısı). Kabakulak Aşısı, Türkiye’de 2006 yılından beri SağIık Bakanlığı Aşı Takviminde yer alıyor ve tüm çocuklara ücretsiz olarak uygulanıyor. 12. ayda ve ilkokul birinci sınıfta (6-7 yaş) iki doz şeklinde yapılması gerekiyor.

Erişkinlerde kabakulak hastalığı nasıl görülür?

Erişkinlerde hastalık belirtileri, genel olarak çocuklardakine benzer olmakla beraber daha şiddetli seyretmektedir. Tükürük bezlerinde tek taraflı veya iki taraflı şişme, ağrılı lenf bezleri, yüksek ateş, baş ağrısı, kas ağrısı, testislerde şişlik ve acı en sik görülen belirtilerdir. Ergenlik sonrası kabakulak geçiren her 5 erkekten birinde testis iltihabı gelişebilmektedir. Testis iltihabı olanlarda kısırlık gelişebilir.

Kabakulak hastalığının erişkin yaşta geçirilmesi, ciddi klinik tablolara ve komplikasyonlara neden olabilir. En yaygın görülen ciddi tablo, testis iltihabıdır (Ergenlik sonrası kabakulak geçiren her 5 erkekten birinde testis iltihabi gelişebilmektedir. Testis iltihabi olanlarda kısırlık gelişebilir). Nadir görülen diğer ciddi durumlar ise; beyin iltihabı, menenjit, pankreas iltihabi, yumurtalık iltihabı, geçici ve kalıcı işitme azlığı ve çok nadiren işitme kaybıdır. Gebeliğin ilk 3 ayında hastalık geçirilirse düşük riski artabilmektedir. Nadiren ölümle de sonuçlanabilen bir hastalıktır.

Kabakulak aşısı yetişkinlere uygulanabilir mi?

Kabakulak aşısının normal şartlarda yetişkinle- re uygulanan bir aşı olmadığını dile getiren Dr. Dilek Leyla Mamcu, “Ancak salgın durumlarında sağlık çalışanlarına ve yaşlı bakımında çalışanlara uygulanabilir. Etkisi sınırlıdır.” dedi. Hastalığa ilişkin yüksek ateş, şiddetli baş ağrısı, bilinç kaybı, şiddetli karın ağrısı ve kusma durumlarında gecikmeden hastaneye başvurulması gerekmektedir.

 

 

Yorumlar
Yükleniyor...