Kadınların Fikir Kütüphanesi.

Kadın üreme sağlığında dikkat çeken 7 belirti!

0

Kadın üreme sağlığında dikkat çeken 7 belirti! Kadın hastalıklarında erken teşhis ve tedavi hayat kurtarıyor. Dikkate alınmayan adet düzensizliği, ara kanamalar ve sık idrara çıkma gibi belirtiler, ciddi hastalıkların habercisi olabiliyor. Acıbadem Dr. Şinasi Can Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Çağrı Arıoğlu Aydin, herhangi bir şikayeti olmasa da, kadınların 21 yaşından sonra düzenli olarak jinekolojik muayene yaptırmalarını öneriyor.

Kadınların herhangi bir yakınmalarında hekimlerine başvurmaları önemli, çünkü erken tanı ve tedavi sayesinde pek çok hastalık daha ciddi sağlık problemlerine yol açmadan tedavi edilebiliyor. En önemlisi ise hiçbir yakınması olmasa bile kadınların 21 yaşından itibaren her yıl düzenli jinekolojik muayenelerini ihmal etmemeleri. Örneğin, smear testi sayesinde hücresel değişimler rahim ağzı kanserine dönüşmeden tedavi edilebilir. Ayrıca yine düzenli kontrollerini yaptıran kadınlar, genelde belirti vermeden ilerleyen yumurtalık kanserine karşı önemli avantajlar elde edebilirler.

İlginizi Çekebilir

Kadınlarda bir hastalığa işaret edebilecek 7 önemli bulgu ise şu şekilde:

 1. Kadın üreme sağlığında dikkat çeken 7 belirti!
  Kadın üreme sağlığında dikkat çeken 7 belirti!

  Adet düzensizliği ve ara kanamalar Adet düzensizliği asla ihmal edilmemesi gereken önemli belirtilerden. En sik aşırı stres veya egzersiz, hızlı kilo alıpverme, polikistik over sendromu (PCOS), tiroit veya prolaktin hormonu problemlerinden kaynaklanıyor. Ayrıca aşırı ve yoğun miktarda görülen uzun süreli adet kanamalarında mutlaka jinekolojik değerlendirme yapılması gerekiyor. Yoğun adet kanamaları endometrial polip, miyom, rahim duvarı kalınlaşması, rahim ağzı ve endometrium kanserinin önemli bir belirtisi olabilir,

 2. Kasık ağrısı, karında şişlik Kasık ağrısına en fazla yol açan nedenler arasında; Adet düzensizliği asla ihmal edilmemesi gereken önemli belirtilerdendir. En sık aşırı stres veya egzersiz, hızlı kilo alıp verme, polikistik over sendromu (PCOS), tiroit veya prolaktin hormonu problemlerinden kaynaklanır.
 3. Enfeksiyonlar, Miyomlar, Yumurtalık kistleri Endometriozis yer alıyor. Ağrıya vajinal akınt1 eşlik ediyorsa pelvik enfeksiyonu açısından değerlendirmek önem taşıyor. Antibiyotik tedavisine rağmen ateş, şiddetli karın ve bel ağrısı oluşursa; rahim, yumurtalık ile tubaların enfeksiyonu ve abse açısından ileri tetkik gerekebiliyor. Kadınlarda gelişen kasık ağrısına endometriozis hastalığının da neden olabileceğini unutmamak gerekiyor. Endometriozis rahim içini kaplayan dokunun rahim dışında, endometrioma (çikolata kisti) ise endometriozisin yumurtalıklarda olmasıdır, Kasık ağrısına adet gecikmesi eşlik ediyorsa altta yatan etken dış gebelik olabilir. Eğer karın ağrısı ve karında şişlik belirtilerine kilo kaybı da eşlik ediyorsa hasta yumurtalık kanseri açısından tetkik edilir. Yumurtalık kanseri genelde ileri evrede belirti verdiği için yıllık jinekolojik muayeneler, erken tanı ve tedavide büyük Önem taşır.
 4. Genital siğiller Genital bölgede kabanık ve genellikle deri renginde olan lezyonlar ‘genital siğil‘ olabiliyor. Değişik görünümde, renkte ve çeşitli yaygınlıkta görülen bu siğiller en sik Human Papilloma Virüsü’nden (HPV) kaynaklanıyor. Siğiler çoğunlukla şikayet oluşturmazlar ve nadiren kaşintıya yol açabilirler. Siğillerin yüzde 90’indan sorumlu olan HPV tip 6 ve 11 rahim ağzı kanseri açısından düşük risk grubunda yer alır. Ancak diğer alt grupların da eşlik edebilmesi nedeniyle rahim ağzı kanseri tarama testlerinin mutlaka yapılması gerekir.
  Cinsel ilişki sonrasında kanama Cinsel ilişki sonrasında oluşan vajinal kanama; vajinal enfeksiyonlar, rahim ağzında oluşan polipler, çok daha önemlisi rahim ağzı kanseri lezyonlarına bağlı görülebiliyor. Rahim ağzı kanserine en sik yol açan etken, genellikle cinsel yolla bulaşan Human Papilloma Virüsü (HPV) dür. Bu virüs cinsel ilişki sonrasında vajinal kanamayla da kendini belli edebi- lir, ancak hastalığın erken dönemlerinde şikayet vermeyebilir. Bu neden ise jineko- lojik muayene esnasında yapılan Smear – HPV testleri büyük önem taşır. Ta- rama testleri (Smear -HPV testleri) ile kanser öncüsü lezyonlar tespit edilebilir. Erken tanı ve doğru tedaviyle rahim ağzı kanserinin gelişimi önlenebilir.
 5. Vajnal akıntı Fizyolojk vajinal akıntı kokusuz, şeffaf ye renksiz oluyor. Vajina florasında birtakım yararlı mikroorganizmalar baskındır. Çeşitli sebeplerle flora dengesinin bozulması vajinal akıntıda değişikliklere yol açabiliyor. Vajinal akıntı sari ya da yeşil renkli ve kötü kokulu ise buna kasık veya bel ağrısı ile kaşıntı şikayetleri eşlik ediyorsa, nedeni enfeksiyon olabiliyor. Gonore, klamidya, üroplazma veya mikroplazma gibi cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlarin varlığında eşlere antibiyotik tedavisi planlanıyor.
 6. Menopoz döneminde kanama Son adet tarihinden bir yıl sonra görülen vajinal kanamalarda mutlaka hekime başvurulmalı. Zira bu kanamalar; vajinal kuruluğa bağlı olarak vajinal atrofi kanamaları, endometrial hiperplaziler (rahim iç zarının kalınlaşması), rahim ağzı ya da endometrium kaynaklı polipler, miyomlar, dahası. Kasık ağrısına adet gecikmesi eşlik ediyorsa altta yatan etken dis gebelik olabilir. Eğer karın ağrısı ve karında şişlik belirtilerine kilo kaybı da eşlik ediyorsa hasta yumurtalık kanseri açısından tetkik edilir. Rahim ağzı ve endometrium kanserlerinin habercisi olabiliyor. Bu kanamalarda jinekolojik muayenenin yanı sıra rahim ağzı kanseri tarama testleri ve ultrasonografi yöntemlerine başvurulur. Rahim içi zarının kalın olduğu tespit edilirse, endometrial biyopsi seçenekleri değerlendirilmeli ve patoloji incelemesi yapılmalıdır.
 7. Sık idrara çıkma Kadınlarda sık idrara çıkma sorunu çeşitli sağlık durumlarından kaynaklanabiliyor. En yaygın sebepler arasında idrar yolu enfeksiyonları, üriner inkontinans ve bazı kronik durumlar yer alıyor. idrar yolu enfeksiyonları, bakterilerin üriner sisteme  girmesi ve enfeksiyona yol açmasıyla karakterizedir. Bu durum, sık idrara çıkma, yanma hissi ve idrar yaparken acı gibi belirtilerle kendini gösterebiliyor. Üriner inkontinans ise idrar kese- sinin kontrolünün kısmen veya tamamen kaybedilmesi durumudur ve sik idrara çıkma, idrar kaçırma ile ani idrar ihtiyacı gibi semptomlarla ortaya çıkıyor.

 

 

Yorumlar
Yükleniyor...