Kadınların Fikir Kütüphanesi.

Libido Nedir Hamilelikte Libido Düşmesi Tedavi Edilebilir mi

0

Libido Nedir Hamilelikte Libido Düşmesi Tedavi Edilebilir mi

Hamilelikte LİBİDO nasıl etkilenir?

Hamilelik sırasında anne adayında libido dönem dönem değişiyor. İşte bu durumun anne ve baba adaylarına etkileri…

Cinsel arzuya ek olarak yaşama arzusunu da tanımlar libido kavramı. Hormonal etkilere uyum, hamileliğin bulantı gibi
bazı sıkıntılarının yanı sıra bebeğe zarar verme korkusu gibi psikolojik faktörler anne adaylarında libidoyu etkiliyor. Konunun psikolojik boyutuna dikkat çeken Emsey Hospital’dan Psikiyatri Uzmanı Dr. Orhan Karaca, libido düşmesinin tedavisi konusunda açıklayıcı bilgiler verdi. Kadın Sağlığı ve Doğum Uzmanı-Hamile Eğitmeni Dr. Hakan Çoker ise hamileliğin hangi döneminde libidonun nasıl etkilendiğini anlattı.

Libido nedir?

Günümüzde cinsel istek ve arzuyu tanımlayan bir terim olarak kullanılan libido, psikiyatrik terminolojide ise cinsel arzuya ek olarak, yaşama arzusunu da tanımlar. Libido, bir enerji kaynağıdır. İnsan vücudundaki
tüm hareketler, bir dizi kimyasal ve elektriksel reaksiyonlarla ortaya çıkar. Bu reaksiyonları sağlayan bileşenler nörotransmitterler (seratonin, noradrenalin, dopamin), hormonlar (testosteron, östrojen, progesteron), sinir dokusu ve salgı bezleridir (hipofiz, böbrek üstü bezi, gonadlar). Libidonun kaynağında da bu zemin yer alır. Her iki cinste de libidoyu belirleyen hormon, testosterondur. Erkekteki testosteron miktarı kadındakinden daha yüksektir. Bu durum, erkeğin cinsel ilişkiye daha istekli olmasını sağlar. Kadın ise, güven ve etkileşim gibi faktörlere ihtiyaç duyabilir. Bu değerlendirme tüm kadın ve erkekler için genellenemez, bireysel farklılıklar olabileceği unutulmamalıdır.

Anne ve baba adayında libido düşmesi

Hamilelik döneminde her iki cinste de libido düşebilir, ancak bu düşüş kural olarak algılanmamalıdır. Kimi çiftlerde ise hamilelik boyunca libido yükselebilir veya dönem dönem yükselip düşebilir. Cinsel konularda yaygın olan kalıplaşmış inanışlar (cinsel mitler), libidonun düşmesini etkileyen en önemli psikolojik faktördür. Bu dönemde düşük olacağı, bebeğin hastalık kapacağı düşünceleri ile sık karşılaşılır.

Böyle bir riskin olduğunu varsayan ve bu riski azaltmak isteyen çift, kaygılanır ve cinsel birliktelik yaşamayabilirler. Halbuki sağlıklı bir hamilelikte böyle bir risk yoktur. Ayrıca her iki bireyin de hamilelik süreci ve sonrası ile ilgili kaygıları, sorumluluk artışı, bu sorumluluğu abartılı algılama, umutsuzluk gibi faktörler de bireylerin ruh sağlığını olumsuz etkiler.

İlginizi Çekebilir

Bozulmuş moral, endişe, kaygı gibi duygusal değişiklikler, depresyon gibi hastalıklar libidoyu düşürebilir. Anne adayının kaygısı ve cinsel mitlerin birlikteliği, erkek tarafından reddedilme olarak algılanabilir. Reddedildiğini düşünen erkeğin de libidosu düşebilir. Tüm bunlar ise çiftin hayatında ilk aşamada cinsel soruna, ilerleyen aşamada da iletişim sorununa neden olabilir.

”Hamilelik sırasında değişen hormonların seviyelerine bağlı olarak libido değişimler gösterebilir.”

 

Dr. Orhan Karaca: ”Libido düşüklüğü tedavi edilebilir”

Çiftlerin hayat kalitesini belirgin ölçüde azaltacağı ve iletişim bozukluğuna neden olabileceği için mutlaka tedavi gerekir. Tedavi yöntemi ise, özellikle de doğum sonrasında da devam ediyorsa terapidir. Terapi ile çiftin kendi olumsuz düşüncelerini, iç sıkıntısını ve davranışlarını gözden geçirmesi, bunlara esneklik kazandırarak yaşamları üzerindeki olumsuz etkiyi giderebilmeleri mümkündür. Bu sayede, cinsellik daha iyi ve sağlıklı yaşanabilir. Libido düşmesi konusunda bilimsel olmayan hiçbir düşünceye ve yargıya değer verilmemeli, bu düşüncelerin kişinin hayatını nasıl olumsuz etkilediği öğrenilmeli ve gerekli esneklik sağlanmalıdır. Bitkisel kaynaklı olduğu iddia edilen ürünlere bel bağlamanın zaman kaybı olabileceği de unutulmamalıdır.

 

”Hamilelik döneminde her iki cinste de libido düşebilir, ancak bu düşüş kural değildir. Cinsel konularda yaygın olan kalıplaşmış inanışlar, bunu etkileyen en önemli faktördür.”

Libidonun düşme nedenleri 

Hamilelik dönemi dışında libidoyu düşüren nedenler fiziksel ya da psikolojik bazı durumlar olabileceği gibi, hastalık denilemeyecek düzeydeki ruhsal değişimler de olabilir. Libidoyu düşüren hastalıkların başında depresyon gelir. Bunun dışında, aşırı kaygı ile giden bazı bozukluklar ve tedavilerinde kullanılan birtakım ilaçlar da libidoyu azaltabilir.

Dr. Hakan Çoker: ”HAMİLELİKTE LİBİDO DÖNEMSEL OLARAK DEĞİŞEBİLİR”

Hamilelik sırasında değişen hormonların seviyelerine bağlı olarak libido değişebilir. Genellikle ilk 3 ayda libido azalması görülür. Bunun başlıca nedenleri değişen hormonal etkilere uyum, hamileliğin bulantı gibi bazı yan etkileri ve bebeğe zarar verme korkusudur. Bunlar içinde bebeğe zarar verme korkusu yanlış bilinen hamilelik mitlerinden biridir. İlk 3 ay cinselliğin bebeğe zarar verdiğine dair herhangi bir bulgu saptanmamıştır. İkinci 3 ayda genellikle libido artışı görülür. Bunda, artan progesteron ve östrojen seviyelerinin rolü büyüktür. Bu hormonlar bedende bazı değişimler yapar.

Bunlar: Vajinal salgıların ve dolayısıyla kayganlığın artışı göğüslerde ve göğüs uçlarında hassasiyet artışı vajinal ve perine bölgesinde artmış kan akımıdır. Bu değişiklikler cinsellikte alınan hazzı arttırır. Daha kolay bir cinsellik yaşanmasını sağlar. Bu yüzden ikinci 3 ayda libido artışı normaldir ve sizi şaşırtmamalıdır. Son 3 ayda ise artan bebek hacmi, artan kilolar ve doğumun yaklaşmasının getirdiği tedirginlikler hem fiziksel olarak hem de zihinsel olarak libidoda azalma ile sonuçlanır. Ancak burada yine vurgulayalım ki riskli hamilelikler dışında, son 3 ayda cinselliği yasaklayan hiçbir çalışma yoktur. Tam tersine düzenli bir cinsel yaşam, bebeklerin sağlıklı gelişimini de destekleyecektir.

 

Yorumlar
Yükleniyor...