Kadınların Fikir Kütüphanesi.

Okul konsantrasyonunu arttırmak için kahvaltı şart

0

Okul konsantrasyonunu arttırmak için kahvaltı şart. 2023-2024 yılı sömestr tatili bitti ve sonunda çocuklarımız tekrar okula başladılar. Elbette tatil sonrası çocuklarımızın yeme düzeni karıştı. “Beden Aklıyla Zayıfla” kitabının yazarı Fevzi Özgönül, tatil dönüşü çocukların konsantrasyonunu arttırıcı beslenme önerilerini paylaşıyor.

Tatillerde geç kahvaltı ve öğlen yemeği atlanarak yenilen akşam yemeği nedeni ile sindirim sistemlerinde tembellik oluşturur. Bu nedenle öncelik, onların sağlıklı ve okul şartlarına uyum sağlayan bir yeme düzenine geçmeleridir.

Atatürk’ün dediği gibi “Sağlam kafa sağlam vücutta bulunur”. Bu nedenle sabahları onların ihtiyacı olan gıdaları içeren bir kahvaltı yapmaları çok önemlidir. Hazırlanması kolay olduğu için annelerin tercih ettiği ve çocuklar tarafından da sevilen sadece süt ve mısır gevreği gibi kahvaltılıklar ile kahvaltıyı geçiştirirsek çocuğumuz öğlen yemeği saatine kadar çok acıkır ve aralarda bir şeyler atıştırmak ister.

Aralarda atıştırdığı her gıda kan şekerinde oynamalar yaparak okuldaki konsantrasyonunu bozar ve bu da çocuğumuzun okuldaki başarısını etkiler. İşte tam bu nedenle benzer hazır kahvaltılar yerine çocuklarımıza klasik anneanne kahvaltısı hazırlamak bizim görevimiz olmalıdır.

Çocuğunuzun sabah yarım saat daha fazla uyuması onun daha yorgun kalkmasına neden olacak ve acele ile okula gittiğinde yeterince derslerine konsantre olamayacaktır. Halbuki yarım saat erken kaldırıp güzel bir anneanne kahvaltısı yaptırırsanız, kahvaltı ile aldığı taze enerji okuldaki konsantrasyonunu arttıracak, üstelik erken kalktığı için gece de erkenden uykusu gelecek ve o kadar geç yatmayacaktır.

kahvaltı şart

Erken kalkmanın ikinci avantajı

Çocuğunuz okula gidene kadar uyku modundan çıkmış ve okula ulaştığında ilk derse hazır hale gelmiş olacaktır.

Yataktan kalkar kalkmaz yola çıkan çocuklar yol boyunca uykuya devam ederler. Böylece okula ulaştıklarında daha uyku modundan kurtulamadan derse girmiş olurlar.

KLASİK ANNEANNE KAHVALTIDA OLMASI GEREKENLER

1 dilim ekmek, bir yumurta, peynir, zeytin, biraz domates, salatalık, bir parça meyve, haftada 1-2 gün biraz reçel veya bal (özellikle Pazartesi ve Cuma günleri bal ve reçeli tercih edebilirsiniz).

BESLENME ÇANTASINDA NELER BULUNMALI?

Eğer çocuğumuz okulda yemek zorundaysa ve okulda yemek verilmiyorsa, onun tamamen kantine mahkum olmasını engellemek için aktif dönemde yiyeceği gıdalara gelelim. Çocuğumuza beslenme çantası hazırlayacaksak içerisine koyacağımız gıdalar onun okul şartlarında rahatlıkla yiyebileceği gıdalar olmalıdır.

  • 1 – Salatayı asla unutmayalım. Salata çocukların en rahat taşıyabileceği gıdaların başında gelir. Fakat salata onların beslenmesi için yeterli olmalıdır. Salatanın besleyici değerini arttırmak içine; peynir, zeytinyağı, haşlanmış tavuk veya kuru köfte tarzı soğuk da yenebilen gıdalar eklenmelidir. Yanına 1 dilim ekmek de koyabilirsiniz fakat benim önerim eğer mümkünse birkaç tane çiğ badem, ceviz veya fındık koymanızdır.
  • 2 – Öğlen öğününde yenmek üzere bir küçük kap meyve de yemeğe tat ve lezzet verecektir. Bu nedenle meyveyi de unutmayalım.
  • 3 – Eğer mümkünse öğlen öğünü için akşamdan pişirdiğiniz zeytinyağlı yiyeceklerden de yanına verebilirsiniz.

 

Yorumlar
Yükleniyor...