Kadınların Fikir Kütüphanesi.

Selülit oluşumunu bu besinlerle engelleyin

0

Selülit oluşumunu bu besinlerle engelleyin
“Ne yersen osun!” bu söz çoğu zaman haklılığını gösteriyor. Tükettiğimiz besinlerle, sağlığımız, kilomuz ve vücut yapımız arasında doğru bir orantı var. Selülitler de bunlardan biri. Selülit oluşumu tek bir nedene bağlı olmasa da, beslenme biçimi oluşumunu hızlandırabiliyor. Bu yüzden yediklerimizi tekrar gözden geçirmekte fayda var, Memorial Hizmet Hastanesi Beslenme ve Diyet Bölümü’nden Dyt. Sinem Uygun, selülitten kurtulmak için beslenme düzeninde dikkat edilmesi gerekenler hakkında şu bilgileri veriyor.

Selülit nedir?

Deri alt yağ dokusunda fazla miktarda yağ birikmesinden dolayı oluşan selülit, hastalık değil estetik bir sorundur. Düzensiz beslenme, hareketsiz yaşam ve hormonların da etkisiyle kan dolaşımının yetersiz hale gelmesi, dokulara yeteri kadar oksijen taşınamamasına neden olmaktadır. Oksijenden yoksun kalan dokuların zamanla elastikiyetini kaybetmesi, cilt yüzeyinin bozulması ve pürüzleşmesine yol açar. Östrojen hormonundan dolayı daha çok kadınlarda görülen selülit, zayıflarda da görülmekle birlikte kilolu kişilerde daha belirgin bir hal almaktadır.

Şok diyetler selülit oluşumunu hızlandırır.

Selülitlerden tamamen kurtulmak ya da gözle görülmez hale gelmesini sağlamak için öncelikle beslenme alışkanlıklarını değiştirmek gerekir. Hızla kilo vermek için uygulanan şok diyetler, yağ kaybından çok kas ve su kaybına neden olduğu için selülit oluşumunun hızını artırmaktadır. Şok diyetler yerine; pilates, yürüyüş, yüzme gibi düzenli sporlar ve sağlıklı beslenme ile kas gerginliğini iyi duruma getirmek selülitlerden kurtulmak için daha faydalıdır.

İlginizi Çekebilir

Suyunuza salatalık ve zencefil dilimleri ekleyebilirsiniz

Selülitten kurtulmanın birinci yolu, gerekli miktarda su tüketiminin sağlanmasıdır. Her gün 2-2,5 litre su tüketimi; dolaşımın düzenlenmesine iyi gelirken, metabolizmanın hızlanması, toksinlerin atılması ile cildin nemli, parlak ve elastik olmasına yardımcı olur. Su içmekte zorlanan kişilerin taze zencefil ya da salatalık ilave ederek suyu aromalı hale getirmeleri mümkündür. Așırı çay ve kahve tüketiminin vücudu susuz bırakacağı ve selülit oluşumunu tetikleyeceği unutulmamalıdır. Bunun yerine meyve çayları ya da metabolizmayı hızlandırarak ödemin azalmasına yardımcı olan yeşil çay tercih edilebilir.

Yulaf, çavdar ve tam buğday ürünleri tüketin

Vücudun yağ dokusunu artıran beyaz un ve şekerli gıdaların günlük beslenme programından çıkartılması gerekmektedir. Bu besinlerin yerine toktutan yulaf, çavdar veya tam buğday ile yapılmış gıdaları tercih etmek kilo kontrolüne yardımcı olmaktadır. Bununla birlikte bu besinleri tüketmek; cildin sağlıklı ve esnek görünmesini sağlayan kolajen ve elastin proteinlerinin üretimini de artmaktadır. Cildinize marul ve roka doping yapın C vitamini içeren besinleri düzenli olarak tüketmek vücutta kolajen üretimini artıracağı için cildin pürüzsüz ve daha parlak olmasını sağlamaktadır. Her gün 2-3 porsiyon meyve ve 7-8 porsiyon sebze tüketmek C vitamini ihtiyacını karşılamaktadır. Özellikle marul, roka, dereotu, maydanoz, kuş- konmaz gibi koyu yeşil yapraklı sebzeler ile mevsim meyvelerinin tüketilmesi cildi besler.

Omega 3 selülit oluşumunu azaltır

Günlük beslenme düzeninde omega 3 içeren be- sinlerin tüketilmesi selülit oluşumunu azaltırken bağ dokusunu güçlendirir. Haftada 2-3 kez ızgara ya da fırında pişirilmiş balık tüketmenin yanında; • Semizotu • Ceviz ve badem • Keten ve chia tohumu gibi Omega-3 içeren kaynakları beslenme programına dahil etmek, selülitlerin giderilmesine yardımcı olurken; kırışıkların azalmasına, cildin pürüzsüz ve parlak bir görü- nüm almasına katkıda bulunur,

 

Yorumlar
Yükleniyor...