Kadınların Fikir Kütüphanesi.

Sıçak Yaz Günlerinde Gıda Zehirlenmesi

0

Sıçak Yaz Günlerinde Gıda Zehirlenmesi

Bisiklet kazaları

Çocukların yazın artan bisiklet kullanımlarıyla beraber, kazalar da artmaktadır. Alacağımız önlemlerle bisiklet kazalarının da önüne geçebiliriz. Önlem olarak; bisikletin boy, kilo ve yaşa uygun olmasına dikkat edin. Bisikletin kişiye uygun olup olmadığını anlamak için duruş pozisyonundayken her iki ayak parmaklarının yere dokunup dokunmadığına bakabilirsiniz. Selenin yükseklik ayarının doğru olduğundan emin olun. Çocukların yaşlarına uygun olmayan bisikletleri sürmelerine izin vermeyin.

Bisikletin ön ve arka kısmında mutlaka reflektör bulundurun. Bisiklete binmeden önce frenlerin çalışır durumda olup olmadığını kontrol edin. Bisiklet kazalarında 4 ölümden 3’ü, kafa travmalarından kaynaklanmaktadır. Çocuklara mutlaka kask takın ve çocukların kask takmadan bisiklete binmelerine izin vermeyin. Çocukların kendilerine uygun kask kullanmasına özen gösterin. Kask, çene kayışı ve pedi ayarlandığında ileri, geri oynamamalı, kafaya düzgün ve yatay olarak oturmalı, kaş üstünde iki parmak (3cm) kalacak şekilde aşağıya doğru başı sarmalıdır. Çene kayışı acıtmayacak kadar sıkı, ön ve arka kayışlar sıkıca ayarladığında kulak altında birleşecek şekilde olmalıdır.

Açıkta satılan yiyecekler gıda zehirlenmesi riskini artırıyor

Sıcak yaz günlerinde gıda zehirlenmesi vakalarının görülme sıklığı artmaktadır. Açıkta satılan gıdalar, çiğ etler, iyi yıkanmayan sebze ve meyveler özellikle çocukların sağlığını tehdit ediyor. Gıda zehirlenmeleri genellikle birden çok kişiyi etkilemektedir. Gıda zehirlenmeleri, bakteriler veya toksinlerle bulaşma olmuş yiyecek veya içeceklerin tüketilmesi sonucunda meydana gelir. Çok sık olmamakla birlikte gıda zehirlenmelerine kimyasal kaynaklı toksinler veya böcek ilaçları da neden olabilmektedir.

Yiyecek veya içeceklerde bakteri ürediğini anlamak, çoğu zaman zordur. Görüntü, koku ve tatta herhangi bir değişiklik olmaksızın bakteri üremiş olabilir. İyi pişmemiş, iyi yıkanmamış veya mikrobu taşıyan ve gıdayı hazırlarken hijyen kurallarına uymayan kişilerin ellerinden hazırlanmış yiyecekler nedeniyle bulaşma sık olmaktadır. Önlem olarak; çocuklar kişisel hijyen kuralları konusunda bilgilendirilmeli ve bu kurallara uymaları sağlanmalıdır. Hem yetişkinler hem de çocukların tüketeceği sebze ve meyveler iyice yıkanmalıdır.

Çocuklara verilecek çiğ gıdaların mikrobik kirlenme olasılığı gözden geçirilmelidir. Yaz mevsiminde özellikle açıkta satılan dondurma gibi gıdaların tehlikeli olabileceği konusunda çocuklara bilgi verilmelidir. Okula veya kreşe giden çocuklar hijyen kurallarına en yüksek düzeyde özen göstermeli ve mikroplar ile ilgili temel bilgiler için düzenli eğitimler almalıdır.

Böcek sokması durumunda ilk yapılacaklar

Böcek ısırması yazın en sık rastlanılan durumlardandır. Böcek sokması sonrası ciltte kızarıklık, ağrı ve kaşıntı olabilir. Böcek sokmasından sonra ortaya çıkan durum kişiden kişiye ve böceğe göre değişiklik gösterir. Böyle bir durumda böceğin soktuğu yer su ve sabunla yıkanmalıdır. Buz uygulanması şişliği ve ağrıyı azaltabilir. Ancak çocukta nefes darlığı, bulantı, kusma, bayılma, deride döküntü, kabarcık, aşırı kaşıntı görülürse acilen hastaneye başvurulmalıdır. Kene ısırması durumunda kene çıkarılmaya çalışılmamalı derhal sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır.

Arı sokması durumunda bölge temiz su ve sabun ile yıkanarak soğuk uygulanmalıdır. Birkaç dakika boyunca bir bez veya soğuk ıslak bir beze sarılı bir buz paketi uygulayın. Arı sokması alerjisi olan çocuklarda anaflaktiksi’ye sebep olabilir. Dilde şişme, nefes darlığı vb belirtilere karşı duyarlı dikkatli olunmalıdır. Acilen doktora gidilmelidir.

Akrep sokması tehlikeli olabilir. İlk yapılması gereken sokulan bölgeyi sabun ve suyla yıkamak olmalıdır. Soğuk bir kompres uygulayın ve çocuğunuzu derhal acil servise götürün. Önlem olarak; sıcak aylarda düzenli olarak evinizi (tüm halılar, mobilyalar ve evcil hayvanlar dahil) temizleyerek pire oluşumunu önleyin. Sıcak havalarda havuz veya gölet gibi sivrisineklerin ürediği bölgelerden uzak durarak sivrisineklerden kaçının. Sivrisineklerin en aktif olduğu gece saatlerinde içeride kalmaya çalışın.

Çocuklar dışarı çıkarken böcek kovucu uygulayın. Keneden korunmak için çim ve ahşap alanlarda yapılan gezintiler sonrası çocukları kontrol edin ve içeri gelir gelmez duş aldırın. Kontrol edilmesi gereken en önemli yerler kulakların arkası, kafa derisi, boynun arkası, koltuk altları, kasık bölgesi ve dizlerin arkasıdır. Evcil hayvanlar da içeri girdiklerinde kontrol edilmelidir.

Açık havada kamp, yürüyüş vb. yaparken sinek ve böcek kovucu kullanılabilir. Ancak bunların içeriklerine dikkat edilmelidir. Çocuklar için özel üretilmiş olanlar önerilen dozlarda kullanılmalıdır. Ürünün hangi yaşlar için uygun olduğu kontrol edilmeli ve gereğinden fazla kullanılmamalıdır. Fazla kullanmak ekstra koruma sağlamayacak aksine toksik madde alımını fazlalaştıracaktır. Çocuklarınız ormanlık alanlarda bulunduğunda, ince ama uzun kıyafetler giydirin. Mümkün oldukça deriyi örtülü tutun. Çimen üzerinde yürürken ayakkabı ve çorap giyin. Bahçe işleri yaparken eldiven kullanın. Arı ya da yaban arısı yuvalarını rahatsız etmeyin

Yorumlar
Yükleniyor...