Kadınların Fikir Kütüphanesi.

Yaz Hamilelerine Öneriler

0

Yaz Hamilelerine Öneriler Hamileliği yaz aylarına denk gelen anne adayları sıcakların etkisiyle bazı durumları daha ağır yaşıyor ve şikayetleri artıyor. Beslenmenizden dinlenmenize dikkat etmeniz gerekenler hakkında Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Canan Yılmaz Torun şu bilgileri veriyor.

En çok şikayet edilenler

Hamilelikte sıcak yaz günlerinin getirdiği bir takım sıkıntılar yaşanabilir. Halsizlik, uykusuzluk, vücut ısısının artışına bağlı ödem, sıcak basmaları, alerjik problemler, nefes darlığı gibi şikayetler olabilir ya da artış görülebilir.

Koku hassasiyeti

Hamileliklerinin ilk ayları sıcak yaz günlerine denk gelen anne adaylarının özellikle koku hassasiyeti, bulantı, kusma gibi şikayetlerinde artış olduğu bilinmektedir. Bu nedenle mutfak kokuları ve ağır parfümlerden mümkün olduğunca uzak durmalıdırlar. Yağlı ve tuzlu yiyeceklerden, sıcaklık nedeniyle istenmeyen bakterilerin üreyebilmesi sebebiyle az pişmiş ya da buzdolabında bekletilmeyen yiyeceklerden uzak durulmasında fayda vardır.

Sıvı kaybına dikkat!

Her mevsimde olduğu gibi sıcak yaz günlerinde de bol sıvı tüketimi önem taşır. Terleme nedeniyle vücutta sıvı ve mineral kaybı olur, o nedenledir ki yaz aylarında sıvı su tüketimi daha da önem taşır. Günlük olması gereken sıvı tüketimi en az 2,5-3 litre olarak önerilir.

Ağrı ve ödeme karşı dinlenme

Hamilelikte kan akışında ve damar geçirgenliğinde artış olması nedeniyle cilt altında ödem görülür. Çalışan anne adaylarının gün içinde ayaklarını uzatarak dinlenmesi ödemi bir nebze azaltır. Ayaklardaki ödemin yanı sıra artan vücut ağırlığı nedeniyle ağrılarda sık görülür. Masaj bu ağrıların hafiflemesinde yardımcı olur.

En iyi spor yüzme ve yürüyüş

Yaz aylarında hamileler için yürüyüş ve yüzme en iyi yapılabilecek sporlar arasında yer alır. Bu sporlarla vücuttaki kaslar çalıştırıldığı gibi psikolojik bir rahatlamada sağlanır. Yüzülecek deniz ve havuzun hijyenik koşullarına dikkat edilmeli. Çünkü bazı genital enfeksiyonlar su kesesinin erken yırtılmasına ve erken doğuma neden olabilir. Yaz aylarında güneşe dikkat edilmeli. Güneş ışınlarının dik geldiği 11:00-15:00 saatleri arasında dışarı çıkılacaksa şapka ve 50 faktör korumalı güneş koruyucu krem kullanılması önerilir. Güneşin zararlı etkilerinden kaçınırken, yararlarından faydalanmak gerekir. Cilt aracılığı ile alına güneş ışınları D vitamini sentezlenmesini, kalsiyum ve minerallerin vücut tarafında emilmesini sağlar. Bu sayede kemik ve iskelet sistemi desteklenmiş olur. Rahat seyahat edilmeli Hamilelik döneminin yaz aylarına denk gelmesinin iyi tarafı da sağlıklı ilerleyen bir Hamilelikte tatil planlamasında bir sakınca olmaması. Seyahat ederken dikkat edilmesi gerek husus; araç ile uzun yol yolculuklarında dolaşım sisteminin olumsuz etkilenmesi ihtimaline karşı iki saat süre ile mola vererek yürümek. Uçak yolculuklarında önce muayene olmaları önerilir. Hamilelik ile ilgili bir sıkıntınız yoksa seyahat engeliniz de olmaz.

Yorumlar
Yükleniyor...