Kadınların Fikir Kütüphanesi.

Gebelikte İdrar Yolu Enfeksiyonu

0

İdrar Yolu Enfeksiyonu, gebelik döneminde anne adaylarının sık karşılaştığı sağlık sorunlarından birisi. Ciddi hastalıklara yol açabilen bu önemli problem, belirti vermeden de ortaya çıkıp ilerleyebiliyor. Gebelik sürecindeki anne adayları için idrar yolları enfeksiyonlarından korunmada bol ve yeterli su tüketiminin yanı sıra düzenli doktor kontrollerinin de yapılmasının büyük önem taşıdığını eklemeliyiz. Kadın Hastalıkları Ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Yunus Çavuş gebelik döneminde oluşabilecek idrar yolu enfeksiyonları ve korunma yöntemleri hakkında bilgi verdi.

İlginizi Çekebilir

Gebelikte idrar yolu enfeksiyonundan korunmak mümkün!

  • Günde en az 2.5 litre su tüketimine ve bunun yanında taze sıkışmış meyve suyu önemlidir. Özellikle ambalajlı, şekerli sıvılardan kaçınılmalıdır.
  •  Gebelikte enfeksiyona yatkınlığın artması bağışıklık sistemi ile ilgili olduğundan beslenmeye dikkat edilmelidir.
  • Mümkün olduğunda sık tuvalete gitmeli, sıkışıncaya kadar beklememeli ve idrarın mesaneden tamamen boşaltılmasına dikkat edilmelidir.
  • Tuvalet sonrası genital bölge temizliğine dikkat edilmelidir.
  • İdrar yaparken yanma, sızlama, bulantı, ateş kasık ve alt karın ağrısı gibi şikayetlerden biri dahi olsa hastaneye başvurulmalı. Rutin gebelik takibinde de idrar tahlili ve idrar kültürü sonuçları değerlendirilmelidir.
Yorumlar
Yükleniyor...