Kadınların Fikir Kütüphanesi.

Yalancı doğum ağrısını tanıyalım

0

Yalancı doğum ağrısını tanıyalım

Op. Dr. Cevahir Tekcan Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı.

Yakında anne olacakların aklındaki en önemli sorulardan biri yalancı ye gerçek doğum sancılarıdır. İşaretleri iyi tanımak, gerçek doğum ağrısı ve yalancı doğum ağrısı arasındaki farkı anlamanıza yardımcı olabilir. Yalancı doğum ağrıları “Braxton Hicks” kasılmaları olarak bilinir. Vücudumuzun gerçek doğum eylemine hazırlanmasıdır.

Doğumun veya vücudun doğuma hazır olduğunun göstergesi değildir. Yalancı doğum ağrıları genellikle gebeliğin 22’nci haftasından sonra rahmin kas dokusunun gerilmesine bağlı oluşan ağrılardır. Bu kasılmalar 30 saniyeden az sürer ve genelikle herhangi bir rahatsızlık hissine neden olmaz. Çoğunlukla da farkına bile varılmaz. 16’ncı gebelik haftasında da Braxton Hicks kasılmaları vardır; fakat rahim büyüdükçe bu kasılmaların hissedilebilirliği artar. Bazı araştırmacılar bu kasılmaların, rahim ağzının kısalması, açılması ve bebek başının doğum kanalına girmesine yardımcı olduğunu
savunur.

Braxton Hicks kasılmaları

Çoğunlukla ağrısızdır. Bazen adet sancıları benzeri ağrılara neden olabilir Düzensiz sıklıklarla gelir. Düzenliyse bile kısa bir süre devam eder.

  • Aktivitenizi değiştirirseniz çoğunlukla durur.
  • Örneğin; yürürken oluyorsa oturduğunuzda, oturduğunuzda oluyorsa ayağa kalktığınızda durur.
  • Ağrılar uzun değildir ve bir dakikadan az sürer. Öngörülemez ve ritmik değildir.
Yoğunluk artışı yoktur.
İlginizi Çekebilir

Eğer bu kasılmalar sizde rahatsızlık hissine neden oluyorsa pozisyonunuzu değiştirin, uyuyun veya dinlenin, sıcak bir duş veya müzik dinleyerek gevşeyin ya da masaj yaptırın.

Gerçek doğum ağrıları her gebede farklılık gösterir

Gerçek doğum ağrılarını her kadın farklı hisseder, gebelikten gebeliğe farklılık gösterir. Doğum kasılmaları pelviste baskıya, bel ve alt karında ağrılara neden olur. Bazı kadınlar yanlarda ve uylukta ağrı hisseder ve ağrılar ritmik aralıklarla gelir. Zamanla şiddeti ve sıklığı artar. Bazı kadınlar ağrıyı, şiddetli adet ağrısı veya ishal olunduğunda hissedilen kramplar olarak tarif eder.

Her on dakikada bir veya saatte 5’ten fazla kasılma hissedilmesi, alt karın ve belinizde düzenli baskı veya ağrı hissedilmesi, vajina veya pelviste baskının artması, vajinal kanama veya sıvı gelmesi ve beraberinde bulantı-kusma- ishal gözlenmesi gerçek doğum ağrılarının göstergesidir.

Yalancı doğum ağrıları ve gerçek doğum ağrıları nasıl karşılaştırılır?

  • Yalancı doğum ağrıları düzensizdir ve birbirine yakın gelmez. Gerçek doğum ağrıları düzenlidir ve 30-70 saniye sürer.
  • Zaman geçtikçe sıklaşır ve kuvvetlenir.
  • Yalancı doğum ağrıları yürüyünce ve dinlenince durur. Gerçek doğum ağrıları pozisyondan etkilenmez.
  • Yalancı doğum ağrıları güçsüz ve zayıftır. Gerçek doğum ağrıları zaman geçtikçe şiddetlenir.
  • Yalancı doğum ağrıları pelvis veya alt karında hissedilirken, gerçek doğum ağrıları belden tüm karna veya tüm karından bele yayılır.
Hangi durumlarda doktora başvurmalısınız?

37 haftadan küçük gebelerde vajenden su veya kanlı akıntı geliyorsa alt karın ve/veya bel bölgesinde ağrı varsa ve pelvik baskı hissediliyorsa bu belirtiler erken doğum habercisi olabilir.

Doktorunuza veya hastanenize başvurmanız gerekir. 37 haftadan büyük gebelerde, bebek hareketlerinde azalma (2 saatte 10’dan az hareket hissedilmesi) ve durma varsa suyunuzun geldiğini düşünüyorsanız, kanamanız varsa ve ağrılarınız sık, güçlü ve düzenliyse doğum başlamış olabilir. Doktorunuza veya hastanenize başvurmalısınız.

Yorumlar
Yükleniyor...