Kadınların Fikir Kütüphanesi.

Bebeğim pişik olmasın

0

Bebeğim pişik olmasın

Bebeklerde en sık görülen cilt problemi pişik ve pişik demek, mutsuz ve huysuz bebek demek. Peki, pişiksiz bebek hayal mi? Asla! Bebeğim pişik olmasın diyen anneler için altın değerinde öneriler. Pişik, bebeğin popo, kasık ve genital bölgesinde yani bezinin değdiği yerlerde görülen kızarıklıkla sinyal verir.

9-12 ay arası bebeklerde daha sık görülür ve ilerlediği durumlarda bebeğinizin vücudunda küçük şişlikler ile birlikte su dolu kabarcıklara neden olabilir. Fakat panik yapmayın, bebeğinizin cildi sizinkine oranla daha hassas ve ince yapıda olduğu için pişik olması çok normaldir. Hemen her bebeğin karşılaştığı bu sorunu özenli bir bakım ile aşmak ise hiç de zor değil.

Bebeğinizin pişik olduğunu nasıl anlarsınız? Bebeğiniz, siz bezini bağlamaya çalışırken huysuzlanabilir ve bağlatmak istemeyebilir. Bunun altında, pişiğin sebep olduğu yanma ve batma hissi yatabilir. Bu tip bir durumda bezinin değdiği yerleri kontrol etmenizde fayda var Eğer, bu bölgede kızarıklık ve daha ileri seviyede su kabarcıkları varsa bebeğiniz pişik sorunuyla karşı karşıya kalmış demektir.

İlginizi Çekebilir

bebeğim pişik olmasın

Bezini sık aralıklarla değiştirin

Bebeğinizin altını sık aralıklarla değiştirmemeniz pişiğe davetiye çıkaran nedenlerin başında gelir. Bu yüzden, bebeğinizin bezini düzenli ve sik aralıklarla değiştirmeye özen göstermelisiniz. Yeni doğan döneminde her saat, bebeklik dönemindeyse 3-4 saatte bir değiştirmelisiniz. Özellkle 10-12 saatlik gece uykusu sırasında pişik olasılığı artmaktadır. Bu nedenle gece boyunca en az bir kez bebeğin altı değiştirilmelidir.

Ayrıca, altını değiştirirken bir süre açık bırakıp hava almasını sağlamanızda da fayda var. Bebeğinizin bezini her değiştirdiğinizde poposunu ılık su ve pamuk yardımıyla ya da akan suyun altında temizleyin ve mutlaka kurulayın. Pişik nemli ortamları çok sevdiği için, bebeğinizin altını her zaman kuru tutmalısınız. Bebeğinizin hassas cildini temizlerken kullandığınız ürünleri özenle seçmeli, içinde kimyasal madde bulunan ıslak mendillerden ve sabunlardan acilen vazgeçmelisiniz.

Pişik kremi kullanım Bebeğinizin pişik oluşumunu önlemek ve hassas cildini rahatlatabilmenin en önemli noktalarından biri de düzenli olarak pişik kremi kullanımıdır. Bu kremler, bebeğinizin cildi üzerinde koruyucu bir tabaka oluşturur, böylece bebeğinizin idrar\ cilt ile fazla temas etmemiş olur. Her bez değişiminde
mutlaka pişik kremi kullanın. Böylece bebeğinizin cildi, tahriş eden dış etkenlerden daha iyi korunur. Ayrıca seçtiğiniz pişik kreminin parfüm, koruyucu madde, renklendirici içermemesine dikkat etmelisiniz.

Yorumlar
Yükleniyor...