Kadınların Fikir Kütüphanesi.

Hamilelikte Bakım

0

Hamilelikte Bakım. Hamilelikte bakım konusu hamileliğiniz süresince bedeninize gösterdiğiniz ilgi, sağlıklı bir anne olmanız dışında vücudunuzun eski haline daha çabuk dönmesine yardımcı olur. Bu dönemde bakımınıza uygun ürünlerle ve uygun koşullarla devam ederek bu iyileşme sürecini hızlandırabilirsiniz.

Vücudumuz gebelik sırasında diğer zamanlardan daha fazla bakıma ihtiyaç duyar. Hem sağlıklı bir gebelik geçirmeniz, hem de doğum sonrası vücudunuzun eski formuna kolayca dönebilmesi için vücut temizliğinize dikkat etmeli, bedeninize gerekli ilgi ve bakımı göstermelisiniz. Kişisel bakımın fizyolojik açıdan olduğu kadar psikolojik açıdan da son derece önemli olduğunun altını çizen Acıbadem Kozyatağı Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzm. Dr. Jale Dal Ağca, kişisel bakımı ihmal etmiyor olmanın anne adayının kendini daha güzel ve daha dinç hissetmesini sağlayacağını da belirtiyor.

Su size iyi gelecektir

Eğer kendinizi iyi hissettiriyorsa her gün banyo yapabilirsiniz. Su cildinizi dinlendirir ve bu sayede
gebeliğe bağlı streslerden arınmış olursunuz. Özellikle basur ve siyatik ağrılarınızın da azalmasına yardımcı olacaktır. Ilık suyla duş alma alışkanlığı geliştirin. Sıcak, kaynar su vücut ısınızın yükselmesine, tansiyonlarınızda dalgalanmaya neden olacaktır. Zemine mutlaka kaymaz banyo matlarından yerleştirin, tamamen doğal ürünler ya da bu bileşenlerin sınırlı miktarını içeren ürünler kullanın. Gebelik döneminde en çok özen gösterilmesi gereken yerlerden biri göğüslerdir. Hem gerginliği hem de çatlak oluşumunu azaltmak için ılık duş sonrası mutlaka doğal yağlar veya uygun kremlerle masaj yapılarak nemlendirmek gereklidir. Kaliteli, pamuklu, dikişsiz gebelik sutyeni kullanın. Göğüslerinizden sızan süt (kolostrum) için meme pedi kullanabilirsiniz. Kolostrum kuruyup kabuk yaparsa sadece ılık suyla durulayın. Tahrişe neden olabileceği için sabun kullanmayın. Meme uçlarınıza hamile olduğunuzu öğrendiğiniz günden itibaren nemlendirici krem ya da yağ (özellikle saf zeytinyağı ) uygulamanız emzirme döneminde yaşayacağınız sıkıntıları azaltacaktır. Karın ve kalça bölgesinde de hızlı genişlemeden kaynaklanan çatlaklar olabilir. Bu bölgenin de uygun krem ve yağlarla nemli tutulması, bol su tüketmek nispeten çatlak oluşumunu önlemede etkilidir.

Faktörlü krem kullanmayı unutmayın

Cildiniz ne kadar güzel olursa olsun, gebelik döneminde yaşanan hormonal değişim cilt problemleri (istenmeyen lekeler, sivilce, akne, kızarıklık, pullanmalar, döküntüler) yaşamanıza neden olabilir. Cildinizi temiz tutun, yatmadan önce mutlaka makyajınızı temizleyin. Güneşe çıkmadan önce en az 30 faktörlü koruma kreminizi uygulayın. Ağır makyajdan kaçının ve doğal nemlendirici ürünlerle cildinizi nemli tutun. Evde doğal, bitkisel maskeler hazırlayarak da uygulayabilirsiniz. Gebelik döneminde ağız ve diş sağlığı çok önemlidir.

Gebelikteki hormonal değişim diş eti problemlerini arttırır, diş çürümeleri kolaylaşır. Dişlerinizi günde en az 2 kez fırçalayın. İlk aylarda diş macunu tadı sizi rahatsız ederse, macun kullanmadan dişlerinizi fırçalayabilir ya da gargara yapabilirsiniz. Her yemek ve atıştırmadan sonra dişlerinizi parmaklarınızla fırçalayın ve ağzınızı çalkalayın. Giysiler, insanların kendileri hakkında nasıl göründüğü ve nasıl hissettiği konusunda çok önemli bir rol oynar. Ancak hamilelikte, görünümden ziyade rahatlığa öncelik vermek daha akıllıca olacaktır. Bol, rahat, sıkmayan, pamuklu nefes alan kıyafetleri tercih edin. Destekleyici, düşük topuklu ayakkabılar giyinin.

Lazer epilasyon yaptırılabilir mi?

Lazer epilasyonda gelen radyasyon iyonize edici olmadığı ve vücuda derinlemesine nüfuz etmediği için zararlı değildir. Bununla beraber etki alanını çevreleyen dokular radyasyonun bir kısmını emebilir. Gebelik üzerine zararlı etkilerini gösteren kesin bir kanıt yoktur. Birçok anne adayı, gebelik döneminde yaşanan hormonal değişime bağlı kıllanma artışından rahatsızlık duyar. Doğum sonrası bu kılların büyük kısmı kendiliğinden dökülür. Bu nedenle kalıcı epilasyon yöntemlerinin doğum sonrasına ertelenmesi daha uygun bir yaklaşımdır.

Hamilelik sırasında lazer epilasyona başlamadan önce şu noktaları da bilmekte fayda var:

Lazer epilasyon tedavisi 6 aydan 1 yıla kadar sürebilir. Bu, seansların gebeliğin ilerleyen döneminde de devam edeceği anlamına gelir. Vücudunuz gebelik ilerlediğinde sadece hareket etmek ya da tedavi için gerekli pozisyonda kalmakta zorluk çekmez, aynı zamanda cildinizin ve vücudunuzun belli bölgelerinin (göğüs, koltukaltı ve bikini bölgelerinin) hassasiyeti de artar. Bu tedavide tahrişe ve kızarıklığa neden olabilir. Unutulmamalıdır ki aynı zamanda oluşabilecek bir komplikasyon durumunda, kullanılacak ilaç veya yöntemler gebelik nedeniyle kısıtlıdır. Lazerin alt karın ve kasık bölgelerine uygulanması kramp ve rahim kasılmalarını arttırabilir.

İlginizi Çekebilir

Değişen hormon seviyeleri aşırı melanin üretimine yol açar. Bu cildi daha fazla koyulaştırır, lazerin etkinliği azalır. Aynı zamanda hormonal değişim kılların büyüme döngüsü süresini kısaltır ve daha önce aktif olmayan folikülleri aktive eder. Bu da daha önce olduğundan daha hızlı kıl uzamasına neden olabilir.

Pek çok klinik, ağrıyı azaltmak amaçlı işlem öncesi, uyuşma/ ağrı kesici kremler kullanılmasını önerir. Bu kremler vücut tarafından kolayca emilir ve sizin veya bebeğiniz için güvenli olmayabilir. Tedavi döngünüzün sonundaysanız, hamile kalmanız son seanslarınızı yapmanıza engel olmayacaktır. Ancak uygulamaya yeni başlayacaksanız ya da seansların başındaysanız, doğum sonrasına ertelemek daha iyi olacaktır.

Güvenli kozmetik ürünlerini seçin

Geleneksel kozmetik malzemeler gebelere potansiyel olarak zarar verecek maddeler içerebilir. Doğal ve organik ürünlere geçin ya da güvenli olmayan bileşenlerin sınırlı miktarlarını içeren malzemeler kullanın. Artık çoğu ürün etiketinde içeriklerini listelediklerinden sıralayacağım kimyasalları içeren ürünlerden uzak kalın:

  • Parabenler, propil, butil, izobutil ve metil parabenden uzak durun.
  • Alüminyum klorür hekzahidrat/ klorohidrat maddeleri terlemeyi önleyicilerde bulunur.
  • Kimyasal güneş koruyucularda Avobenzon, homosalat, oktisalat, oktokrilen, oksibenzon, oksinozinat, mentil antranilat ve okstokrilen bulunur, dikkatli olun.
  • DEA ve DHA, saç ve vücut ürünlerinde, kendiliğinden bronzlaştırıcı spreylerde bulunur.
  • Formaldehit, saç düzleştiricilerde, ojelerde ve kirpik yapıştırıcılarında bulunur.
  • Hidrokinon, Fitalatlar (DEP), sentetik koku ve oje içerenlerde bulunur. Özellikle dietil ve dibütilden kaçının.
  • Retinol, Bifenol A (BPA) Tiyoglikolik asit, Toluen (tırnak cilalarında bulunur.)

Çatlaklara karşı önlem alabilirsiniz

Hamileliğin son ayları en belirgin olduğu dönemdir. Karın, kalça, göğüsler ve kolların iç yüzeyleri çatlağın en sık olduğu bölgelerdir. Genetik yatkınlık çok önemlidir. Gebelik öncesinde spor yapmayanlarda ve sigara içenlerde daha sık görülür.

Hamilelik boyunca dengeli beslenmek, bol su içme, vücudu iyi nemlendirmek ve gebeliği ideal kiloda tamamlamak en etkili önlemlerdir. Özellikle banyo sonrası mutlaka nemlendirici krem /yağ sürülmelidir. Bunun dışında derinin nemini, yağını ve elastikiyetini arttırmaya yardımcı ürünler çatlak oluşumunu engellemek için doktor önerisiyle kullanılabilir.

Saçlarınızda da doğal ürünleri tercih edin

Saç boyalarında bulunan kimyasallar bir miktar da saç derisinden emilebilmektedir. Ancak bu kimyasalların solunum yoluyla da vücuda emiliminin olduğu unutulmamalıdır. Bu yüzden her ne kadar deri ile emilen miktarın zararlı olmadığı söylense de, solunum yoluyla emilim yüzünden özellikle gebeliğin ilk 3 ayında kesinlikle saç boyatılması önerilmemektedir.

Bunun dışında perma, keratin, düzleştirme gibi işlemler de gebelik sonrasına bırakılmalıdır. Gebeliğin ilk 3 ayından sonra çok sık olmamak kaydı ile saçlarınızı boyatabilirsiniz. Seçtiğiniz boyanın mümkün olduğu kadar doğal, organik olmasına dikkat edin. Bulunduğunuz kuaför salonunun iyi havalandırıldığından emin olun ve uygunsa açık havada işleminizi yaptırın. Mümkünse boyanın saçınızdan soğuk suyla yıkanarak uzaklaştırılmasını sağlayın. Kaşlarınızı ve kirpiklerinizi asla boyatmayın. Saçlarınıza doğal maske uygulamanızda sakınca yoktur.

 

Yorumlar
Yükleniyor...