Kadınların Fikir Kütüphanesi.

Akdeniz beslenmesi

0

Akdeniz beslenmesi Sağlıklı Beslenme ve Diyet Uzmanı Taylan Kümeli İşte sizlere Akdeniz beslenmesini sevmemizi sağlayacak 12 neden..

Kalori hesabı yok!

Akdeniz tarzı beslenmede, kalori sayma veya bazı ana besin gruplarını kesme yoktur. Bunun yerine kötü yağları iyileriyle değiştirecek (tereyağı yerine zeytinyağı, kırmızı et yerine balık gibi), aşırı şekerli tatlılar yerine taze meyve tüketecek ve lezzet ile dolu sebzeler ve baklagilleri tadacaksınız. Hala kuruyemiş tüketebilirsiniz ancak günde bir avuçtan fazla olmamak kaydıyla. Ayrıca aşırıya kaçmadan şarap ve tam tahıllı ekmek de tüketebilirsiniz.

Yemekler gerçekten taze

Akdeniz insanları gibi beslenmeyi denediğinizde dondurulmuş yiyecek kullanmaz veya fast food dükkânlarına uğramazsınız. Asıl odaklanmanız gereken nokta yiyeceklerin taze, sezonunda, basitçe hazırlanmış ve lezzetli olmalarını sağlamaktır.

Ekmek tüketebilirsiniz

Akdeniz beslenmesinin en önemli yiyeceği olan tam tahıllı ekmeği seçebilirsiniz. Tam tahıllar ile yapılan ekmek genellikle beyaz undan yapılana göre daha fazla protein ve mineral içerir ve genellikle daha sağlıklıdır. Bu da size şeker yüklemesi yapmayacağı anlamına gelir. Tam tahıllı pide ekmeği ile birlikte zeytinyağı veya humusu deneyebilirsiniz.

Yağ yasak değil

Yağın iyi tür olanı Akdeniz beslenmesinde önerilmektedir. Peki, iyi yağ nedir? İyi yağları kuruyemiş, zeytin ve zeytinyağında bulabilirsiniz. Bu yağlar (işlenmiş yiyeceklerin içine gizlenen doymuş veya trans yağlardan bahsetmiyorum) sadece lezzet eklemekle kalmaz, aynı zamanda kanser ve diyabet gibi birçok hastalıkla savaşmanıza yardımcı olur.

Menü seçenekleri çok geniştir

Akdeniz beslenme şekli sadece Türkiye ile sınırlı kalmaz. Aynı zamanda İspanya, Yunanistan, İtalya, Fas, Fransa ve daha birçok ülke mutfaklarını da içinde barındırır. Temellerine sadık kalan yiyecekleri seçin. Kırmızı et, tam yağlı süt ürünleri, taze meyve ve sebzeler, zeytinyağı ve tam tahıllar idealdir.

Baharatları oldukça lezzetlidir.

Defneyaprağı, kişniş, biberiye, sarımsak, tarçın gibi çeşitli Akdeniz otları ve baharatları tuz yerine kullanılabilecek ve yemeklerin lezzetini artıracak seçenekleridir. Aynı zamanda sağlık açısından da oldukça yararlıdır. Örneğin kişniş ve biberiye; içerisinde hastalıklarla savaşabilen antioksidanlar barındırmaktadır.

Hazırlaması kolaydır

Türkiye de Akdeniz ve Yunan yemekleri genellikle meze denilen ve ufak tabaklarda kolayca hazırlanan yiyeceklerden oluşur. Hızla hazırlanan ve soğuk tüketilen mezeler genellikle zeytinyağı, tam tahıllar, sebzeler ve baharatlar gibi sağlıklı maddeler içeren tariflerden oluşur.

Şarap tüketebilirsiniz

Birçok Akdeniz ülkesinde yemeklerle beraber şarap içmek oldukça yaygındır. Şarap sadece yemek esnasında dinlenmenizi sağlamaz, aynı zamanda kadınlar için günde bir erkekler için iki bardak şarabın kalp sağlığına iyi geldiği bilinmektedir. Eğer alkol tüketmiyorsanız tatlandırılmamış üzüm suyu iyi bir seçenek olabilir.

Sürekli aç hissetmezsiniz

Akdeniz tarzı beslenme şekli tatlı patates, humus ve Lima fasulyesi gibi zengin tada sahip yiyecekleri tüketmenize olanak tanır. Bu tarz yiyecekler vücut tarafından yavaş sindirildiği için uzun süre tok hissetmenizi sağlarlar. Kuruyemiş, zeytin, az yağlı peynir gibi yiyecekleri ara öğün olarak tükettiğiniz için, açlık atakları bastırdığında bu sizin için bir problem olmaktan çıkar. Beyaz peynir veya hellim peyniri, cheddara göre daha az yağ içerir fakat yine de lezzet ve zenginlik bakımından öndedir.

Kilo verebilirsiniz

Kuruyemiş, peynir ve yağ tüketerek kilo verebilmenin bir mucize olacağını düşünüyor olabilirsiniz. Ama bu Akdeniz beslenme ilkeleri (ve yavaş yemek yeme şekli) sizi uzun süre tok tutmaya yarar. Ve bu da beslenme programına uymanızı sağlar. Sağlıklı bir kiloyu korumak için düzenli fiziksel aktivite de yaşam tarzının önemli bir parçasıdır.

Kalbiniz size teşekkür edecek

Akdeniz tarzı beslenme programında hemen hemen her yiyecek kalp sağlığı için iyidir. Zeytinyağı ve kuruyemişler “kötü” kolesterolü düşürmeye yardımcı olur. Meyve, sebze ve fasulyeler damarları temiz tutmayı sağlar. Balık, trigliseridleri ve kan basıncını azaltır. Hatta günde bir kadeh şarap bile kalbiniz için iyidir.

Dikkatinizi Artırır

Kalbinizi koruyan iyilik aynı zamanda beyniniz için de iyidir. Çünkü inflamasyona neden olacak kötü yağlar ve işlenmiş gıdalar tüketmezsiniz. Onların yerine, Akdeniz beslenmesinin antioksidan yönünden zengin yiyecekleri tüketerek, beyin dostu bir seçim yapmış olursunuz.

 

 

 

Yorumlar
Yükleniyor...