Kadınların Fikir Kütüphanesi.

Anne Sütünün Faydaları

0

Anne Sütünün Faydaları

Anne sütü bebeğin ilk gıdası, koruyucu kalkanı, annesi tarafından bebeğe özel üretilen mucizevi sıvı. Dünya Sağlık Örgütü ve tüm tıbbi otoriteler bebek beslenme-sinde anne sütünün önemi ve gerekliliğini sıklıkla vurguluyorlar. Bu nedenle 1-7 Ekim tüm dünyada Emzirme Haftası olarak anılıyor. Bu hafta vesilesiyle anne sütünün bebeğe ve anneye faydalarını tekrar vurgu-lamak istedik. Acıbadem Koz yatağı Hasta-nesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Meryem Necafi bilgiler veriyor.

Anne sütü içerdiği protein, karbonhidrat, yağ, vitamin, mineral ve bağışıklık sistemi koruyucu içerikleri sayesinde bebeğin tüm ihtiyaçlarını karşılar. Üstelik bebek emmeye başlar başlamaz bir rahatlık ve güven duygusu hisseder ve anne ile arasında duygusal bağ kuvvetlenir.

ANNE SÜTÜNÜN BEBEĞE FAYDALARI

Enfeksiyonlara karşı korur

Anne sütü birçok mikroorganizmaya karşı öldürücü etkiye sahip. İçerdiği özel enzimler sayesinde doğal bağışıklık oluşturarak bebeği hastalıklardan koruyor. Özellikle ishal, üst solunum yolu enfeksiyonu ve idrar yolu enfeksiyonu anne sütü alan bebeklerde daha az görülüyor.

Zeka gelişimini etkiler

Anne sütünde bebeğin beyin, retina ve merkezi sinir sisteminin gelişimi için yaşamsal önem taşıyan maddelerin yanı sıra büyüme faktörleri ve hormonlar da bulunuyor. Anne sütü içerdiği büyüme faktörleri sebebiyle beyin gelişimini etkiler. Bazı çalışmalarda anne sütünün IQ puanlarını olumlu etkilediği görülmüştür.

Diyabet riskini azaltır

Anne sütü bebeklerin daha iyi beslenme alışkanlığı edinmelerini sağlıyor. Daha az insülin (acıktıran, yağları depo edenhormon) ve daha fazla leptin (iştahı kapatan, yağları yakan hormon) içerdiği için de bebeğin aşırı kilo almasını önlüyor. Bu sayede sonraki yıllarda diyabet gelişme riskini azaltıyor.

Alerjik hastalıklardan korur

İlk günlerde gelen anne sütüne “kolostrum” deniyor. Bu sütte yararlı bakteriler olgun sütten daha fazla oluyor. Bebeğin bağırsağının yararlı bakterilerle kaplanmasını sağlıyor. Bu sayede alerji yapabilecek maddelerin emilimi engelleniyor. Dolayısıyla egzama ve astım gibi alerjik hastalıkları önlüyor.

İlginizi Çekebilir

Kalp hastalıkları riskini düşürür

Ozmolaritesi düşük olan anne sütü böbreklerde daha az yük oluşturuyor. Bu sayede hipertansiyon ve buna bağlı kalp damar hastalığı gelişme riski anne sütüyle beslenen bebeklerde daha düşük oluyor.

Obeziteyi önlemede etkilidir

Anne sütünün içeriği emzirmenin başlangıcında ve sonunda farklılık gösterir. Ön süt diye adlandırılan başlangıçtaki sütproteinden zengindir. Son sütte ise yağ oranı daha yüksek olduğu için tokluk hissi yaratır. Doyan bebek daha fazla yeme isteği duymaz bu da obeziteyi önlemede etkilidir. Ayrıca prematüre bebeklerde anne sütünün içeriği protein, yağ vekalsiyumdan zengin olur, bu sayede prematüre bebeklerin yeterli kilo almalarını sağlar.

Diş ve dişetlerini güçlendirir

Anne sütü, içerdiği protein ve kalsiyum sayesinde diş ve dişetlerinin gelişebilecek hastalıklara karşı daha dirençli
olmalarını sağlar. Anne sütündeki kalsiyum emilim oranı yüksek miktarda olduğu için diş çürüklerini önleme konusun dada büyük bir etkiye sahiptir.

Hazımsızlığa bağlı sorunları engeller

Anne sütü bebeğin ihtiyacına uygun protein, karbonhidrat, yağ, demir ve diğer besin öğeleri içermesi sayesinde kolay
sindiriliyor. Bu nedenle kabızlık, ishal ve kolik ağrıları anne sütüyle beslenen bebeklerde daha az görülüyor.

Anne Sütünün Faydaları
Anne Sütünün Faydaları

EMZİRMENİN ANNEYE FAYDALARI

Emzirme, anne ve bebek arasında ilk etapta yakın bir bağın kurulması için önemli. Anne sütü ideal sıcaklıkta, hazır halde bulunur ve herhangi bir sterilizasyon gerektirmez. Emziren anneler günlük ortalama 500 kalori daha fazla harcarlar. Dolayısıyla, emzirmeyen annelere göre daha kolay zayıflayabilirler.

Sevgi hormonu olan oksitosin salgılanmasını tetikler ve rahmin küçülmesini sağlar. Düzenli emziren annenin adetinin başlaması gecikir. Dolayısıyla vücutta demir depolanır. Yumurtalık ve rahim kanseri riskini azaltır. Menopoz öncesinde meme kanseri riskini azaltır. Kemikleri güçlendirerek, yaşamın ileri döneminde kemik kırığı ve kemik erimesi riskini azaltır. Uzun dönemde Tip 2 diyabet riskini düşürür.

Yorumlar
Yükleniyor...