Kadınların Fikir Kütüphanesi.

Hamilelikte varis şikayeti

0

Hamilelikte varis şikayeti. Hamilelik döneminde ortaya çıkan veya halihazırda mevcut varis probleminin hamilelikte artan şikayetlerinin alınacak önlemlerle hafifletilebileceğini belirten Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Cengiz Köksal, hamilelikte varis şikayetlerinin sebepleri hakkında bilgiler de paylaşıyor.

Varis toplumda sık karşılaşılan bir sağlık sorunu

Öyle ki her 10 kişiden 3’ünde varis olduğu belirtiliyor. İyi huylu bir damar hastalığı olarak tanımlansa da, yaşattığı ağrılar ve oluşturduğu bacak deformasyonu nedeniyle yaşamı olumsuz etkiliyor. Variste en önemli risk faktörü ailevi yatkınlıktır. Bunun yanında mesleki risk faktörleri ve hamilelik süresince değişen vücut fizyolojisi de varis oluşumu ve şikâyetlerini arttıran etkenlerdendir. Mesleki olarak öğretmenler, garsonlar, kuaför, berber, ofis çalışanları ve cerrahlar gibi uzun süre ayakta hareketsiz çalışan iş grupları, ciddi risk altındadır. Varis, iyi huylu bir damar hastalığı olsa da ihmal edilmesi kişinin hayat konforunu çok olumsuz etkileyen sonuçlar doğurabilir; hatta eğer toplardamarlarda pıhtı oluşursa akciğer embolisine neden olarak hayati risk oluşturabilir.

Hamilelikte varis oluşumunun nedenleri

Hamilelikte artan progesteron hormonu, aşırı kilo alımı ve artan vücut kan hacmi varis için risk faktörleri arasındadır. En önemli faktör ise bebeğin anne rahminde büyümesiyle ortaya çıkar. Bebeğin rahimde büyümesi bacaklardaki toplardamarlara bası yaparak, toplardamar kanının bacaklardan tekrar akciğerlere ulaşmasına kısmen engel olur. Toplardamarlardaki kanın hamilelikte akciğerlere dönüşü azalırken bacaklarda biriken kan, yeni varis oluşumuna veya mevcut varislerin daha fazla belirgin haline gelmesine neden olur.

Varis problemi olan hamilelerde ayaklarda artan şişlikle beraber kaşıntı, ağırlık hissi, bacak krampları ve ağrı şikâyetleri de bu nedenlerle ar- tar. Daha ileri safhalarda da eğer tedbir alınmaz ise toplardamarlarda pht1 oluşabilir ve bu pıhtı akciğerlere giderek ani ölümlere neden olabileceği gibi, iç toplardamarlarda pıhtı oluşması nedeniyle hamilelik sonrası iç varise bağlı bacaklarda yaralar oluşabilir.

Sıkı kıyafetler, topuklu ayakkabı, tuz ve hareketsizlik varis şikayetlerini artırır

Hamilelik süresince varis problemi yaşayan an- nelerin doğum sonrası kalp ve damar cerrahına başvurup tedavi seçeneklerini konuşmasında fayda vardır. Unutulmamalıdır ki varis tedavisi estetik bir tedavidir ve çoğunlukla ameliyatsız çözülür. İnce örümcek ağı gibi olan varisli damarlar skleroterapi diye adlandırılan mikro injeksiyon yöntemi ile yok edilirken, daha ileri safhalardaki varisler radyo frekans veya lazer ile yok edilir. Bunun haricinde varisten korunmak ya da şikayetleri azaltmak için:

  • Sık yürüyüşlerle baldır kasları çalıştırılmalı böylelikle toplardamar kanının yukarı pompalanmasını sağlayarak bacaklarda birikmesine engel olur.
  • Otururken bacak bacak üstüne atmaması önerilir.
  • Tayt gibi bacakların üst kısmını sıkan dar giyeceklerden sakınmalıdır.
  • Uzun süre topuklu ayakkabı giyilmemesi önerilir. Otururken bacakların altına yükseklik konulmalıdır.
  • Hamilelere özel varis çorapları giyilmelidir, böylece bacaklarda biriken kan yukarı doğru hareketlenecektir.
  • Uyurken Sol tarafa yatmak tercih edilmeli, bu şekilde ana toplardamar üzerine daha az bası olur.
  • Aşırı tuz ve tuzlu ürünlerin (Sodyum içeren ürünler; soda, gazlı içecekler Ve turşu gibi) alımı engellenmelidir.
Yorumlar
Yükleniyor...