Kadınların Fikir Kütüphanesi.

SOĞUK VE ÇOCUKLAR

0

SOĞUK VE ÇOCUKLAR

Kış mevsiminde çocukların kalabalık alanlarda toplu şekilde bulunmaları ve üst solunum yolu enfeksiyonları görülme sıklığı oldukça arttı. Nezle, grip, tekrarlayan sinüzit, bademcik, geniz eti ve orta kulak iltihapları, soğuk havalarda en sık görülen hastalıklardan. Çocukluk çağında yılda genellikle 5-6 kez geçirilen bu hastalıklarda hızlı ve etkin tedaviye başlamak çok önemli. Çünkü geç kalındığında enfeksiyon yayıldığı bölgeye göre; romatizmal ateş, orta kulak iltihabı ve zatüre gibi önemli sağlık sorunlarına neden olabiliyor.

Neyse ki çocuğunuzu üst solonum yollarından büyük bir oranda korumanız mümkün. Bunun en etkili yollarından biri elini sık sık yıkama alışkanlığı kazandırmanız. Dr. Banu Küçükkırım

Peki ama alabileceğiniz diğer önlemler neler?

İlk 6 ay sadece anne sütü ile besleyin. Bebeğinizi hastalıklardan korumanın en etkili yöntemlerinden biri, onu ilk 6 ay sadece anne sütü ile beslemek. Çünkü anne sütünün içeriğindeki antikorlar bebeğin genel bağışıklık durumunu yükselterek hastalıklara karşı dirençli olmasını sağlıyor.

Dr. Banu Küçükkırım Acıbadem Kozyatağı Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı

Kat Kat Giydirin

Soğuk hava vücuttaki kılcal damarların büzülmesini sağlayarak o bölgenin kanlanmasını azaltıyor ve doğal bariyerini düşürüyor. Bunun sonucunda da hastalığa zemin hazırlıyor. Vücut direncinin düşmemesi ve soğuktan korunmak için çocuğunuzu yetişkinlerden bir daha kalın giydirin. Kıyafetleri ortam ısısına uygun şekilde, kat kat olsun. Çünkü soğuktan korumak için çocuğunuzu kat kat giydirmek, kalın bir kat giydirmekten ısı izolasyonu açısından daha etkili oluyor. Sentetik olmayan, deri giyecek, pamuk içerikli kumaşlardan oluşan kıyafetler giydirmenizde de fayda var.

ORTAMI HAVALANDIRIN

Enfeksiyonlar damlacık yoluyla ve havada asılı kalan viral portiküller nedeniyle bulaştığı için iyi havalandırılmış ortamlarda hastalığın bulaşma riski düşünüyor. Dolasıyla bulunduğunuz ortamı her saat başı 5’er dakika havalandırmaya özen gösterin.

BU BESİNLERİ BOL BOL YEDİRİN

Domates içerdiği likopenle bağışıklık sistemini güçlendiriyor. Kayısı, nar, elma, portakal ve üzüm bağışıklık sistemini güçlendiren besinler arasında yer alıyor. Vişne ve vişne suyu da potasyum ve A vitamininden zengin meyveden A vitamini solunum yolu dayanıklığını artırarak bariyer görevini güçlendiriyor.

Yanında maske takın

Hastalandığınızda çocuğunuzun yanında mutlaka maske takın ve hasta kişilerle ilişkinin en aza inmesini sağlayın.

Hasta iseniz öpmeyin

Çünkü ağız salgınızdaki virüs ve bakteriler bu yolla çocuğunuza taşınarak hastalığa yol açıyor.

Aynı çatal kaşık ve bardakları kullanmayın

Virüs ve bakteri içeren salgıların taşınması enfekte materyaller nedeniyle daha kolay oluyor.

EL HİJYENİNE DİKKAT!

Çocuğunuzun az 2 dakika sabun ile yıkayıp, kurulayın. Eğer ellerini kendisi yıkayacak yaşta ise bunu alışkanlık haline getirmesini sağlayın.

Aşısını mutlaka yaptırın

Özellikle nezle ve grip gibi ciddi enfeksiyonlardan korunmanın bir başka etkili yöntemi ise aşılama. Aşılama vücuda zayıflatılmış virüsün çocuk sağlıklı iken verilip etkin korunmanın ve vücutta antikor oluşumunun sağlaması için uygulanıyor.

Yorumlar
Yükleniyor...