Kadınların Fikir Kütüphanesi.

Çocuklarda Tıkanma

0

Çocuklarda tıkanma, çocuklarda solunum yolu tıkanıklığında ilk yardım ile ilgili birkaç ipucunu öğrenerek, olası bir durumda çocuğunuzun hayatını kurtarabilirsiniz.  İlk yardım uzmanı DENİZ KARADENİZ soluk borusu tıkanıklığı bebeklerde olduğu gibi 1 yaş sonrası çocuklarda da sık karşılaştığımız acil durumlardandır.

Bu konuda da çok sayıda doğru bilinen yanlış olması ve yaygın bir şekilde uygulanması ne yazık ki durumun daha kötüye gitmesine ve üzücü sonuçların doğmasına neden olabiliyor. Buna karşın herhangi bir kaza anında annelerin, babaların, bakıcıların ve öğretmenlerin kendinden emin ve çabuk hareket ederek, çocuklarına doğru ilk yardım yöntemlerini uygulaması, doğabilecek pek çok hayati tehlikenin önüne geçebileceği gibi, kötüleşmeyi önleyerek, iyileşmeyi kolaylaştırabilir.

Solunum yolu tıkanıklığı; yemek parçası, para, pil, oyuncak gibi bir cismin hava yolunu kısmen veya tamamen tıkaması ile gerçekleşir. Kısmi tıkanma esnasında bir

miktar hava geçişi mevcutken tam tıkanmada hava geçişi tamamen engellendiği için hemen doğru uygulama yapılamazsa kısa süre sonra bilinç kaybı gelişebilir, hatta ölümle sonuçlanabilir. Aşağıdaki birkaç basit ilk yardım uygulamasını yaparak yabancı cismi solunum yolundan uzaklaştırabilir, solunum yolunun açılmasını sağlayarak hayati tehlikenin önüne geçebilirsiniz.

Soluk borusu kısmen tıkanmışsa

Yani çocuğunuz öksürebiliyor, konuşabiliyor ve nefes alabiliyorsa ona dokunmadan, öksürmeye teşvik ederek takip edin. Çocuk öksürme refleksi ile yabancı cismi dışarı atmaya çalışır. Çocuğunuz öksürürken sırtına asla vurmayın. Sırtına vurmak yabancı cismin daha da aşağılara kaymasına ve durumun kötüleşmesine neden olabilir.

 

Soluk borusu tamamen tıkanmışsa

 

Yorumlar
Yükleniyor...